آجیل سالم بخریم

آجیل از نگاهوب سایت تخصصی “سالم زیستی”

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخرید ” است.

( مجموعه ای از راهنمایی ها در مورد خرید محصولات سالم است)

آجیل سالم بخریم

آجیل به مخلوطی از خشکبار و مغزهای مختلف گفته می شود که بنا به سلیقه افراد ترکیب آن عوض می شود.  آجیل سالم منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن است و  از گذشته های دور به عنوان نماد پذیرایی ایرانی در مراسم سنتی و فرهنگی ایرانیان مانند نوروز و یلدا و چهارشنبه سوری و … شناخته شده است.

با توجه به کشت وسیع مغزهایی مانند پسته و گردو در ایران آجیل ایرانی شهرت یافته است. هرچند گستره ترکیبات مغزها و خشکبار در آجیل بسیار متنوع می باشد اما اغلب ترکیبات ثابت آجیل عبارتند از:

پسته ، بادام، فندق ، گردو ، انواع تخمه ها ، انجیر خشک ، توت خشک ، خرما خشک ، برگه زردآلو و … که بنا به سلیقه و ذایقه افراد درصد ترکیبات آن ها تغییر می کند.

برای اینکه آجیل سالم بخرید باید به این موارد دقت کنید :

  • معمولا خرید از فروشگاه های معتبر هم از نظر بهداشتی و آلودگی هایی که ممکن است روی آجیل بنشیند و هم از نظر تازگی آجیل ، نسبت به دستفروش ها مناسب تر است.
  • آجیل را بو کنید. نباید بوی نامطبوع ، بوی کهنگی و … بدهد.
  • آجیل را به دقت نگاه کنید. نباید حشره های ریز ، کپک و … مشاهده کنید.
  • مقداری آجیل را در مشت خود بریزید و چند دقیقه آن را نگه دارید. نباید دستتان رنگی شده باشد.
  • تخمه های را با پوست بخرید. تخمه های پوست کنده در معرض هوا زودتر فاسد می شوند.
  • مناسب ترین آجیل نوع خام و یا کمتر بو داده شده است. حتما از مضرات نمک آگاهی دارید پس حتی الامکان آجیل شور نخرید.
  • پوست پسته و فندق نباید سوراخ داشته باشد زیرا نشانه آفت زدگی می باشد.
  • آجیل ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. برای مدت طولانی می توانید از فریزر استفاده کنید.
Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟