آرد چاودار مغذی از انواع آرد گلوتن دار

آرد چاودار مغذی

آرد چاودار از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

آرد چاودار مغذی از انواع آرد گلوتن دار

گلوتن  نوعی پروتئین است که در گندم ، جو و چاودار وجو دارد و ماده چسب مانندی است که باعث کش آمدن و ترد شدن فرآورده نهایی می شود. بنابر این آردهایی که از انواع گندم و هم خانواده های آن بدست می آید گلوتن دار می باشند. آرد چاودار مغذی نیز از انواع آرد های گلوتن دار است.

چاودار یکی از غلات خانواده گندمیان است و مقاوم ترین غلات در مقابل سرما و کم آبی است و شرایط نامساعد را تحمل می  کند. مقدار گلوتن چاودار کم تر از گندم است بنابراین آرد چاودار فشرده تر است و نان حاصل از آن نیز حجیم تر می باشد. از آنجا که جدا کردن قسمت های مختلف دانه چاودار اعم از اندوسپرم و جوانه و سبوس دشوار است. آرد چاودار اغلب از آسیاب همه قسمت های دانه چاودار بدست می آید و همین امر ارزش غذایی این آرد را بالا می برد.

مهم ترین نکته موجود در آرد چاودار مقدار فیبر آن است که ۳۰ درصد بیشتر می باشد و می دانید که فیبر به سموم موجود در دستگاه گوارش می چسبد و دستگاه گوارش را پاک می کند و به پیشگیری از بسیاری بیماری ها از جمله سرطان کمک می کند. علاوه بر آن با دادن احساس سیری به فرد باعث کاهش وزن می شود.

همچنین مقدار بالای منیزیم موجود در چاودار در پیشگیری از دیابت نوع ۲ موثر است. و بسیاری از فواید دیگر در این غله وجود دارد که در پیشگیری از بیماری ها بسیار موثر است.

نان چاودار معمولا به عنوان نان روگن شناخته می شود که از دیرباز پخت می شده است. ظاهر نان چاودار اندکی متفاوت با نان‌های معمولی است و علت آن هم تیرگی و فشردگی بافتی است که ایجاد می‌کند. با این حال، این نان دارای قابلیت برشی خوبی بوده و جزو نان‌های خوشمزه و مطبوع طبقه‌بندی می‌شود. .

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟