آرد گندم پرمصرف از انواع آرد گلوتن دار

آرد گندم پرمصرف

آرد گندم از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

آرد گندم پرمصرف از انواع آرد گلوتن دار

گلوتن  نوعی پروتئین است که در گندم ، جو و چاودار وجو دارد و ماده چسب مانندی است که باعث کش آمدن و ترد شدن فرآورده نهایی می شود. بنابراین آردهایی که از انواع گندم و هم خانواده های آن بدست می آید گلوتن دار می باشند. آرد گندم پر مصرف نیز از نوع گلوتن دار است.

آرد گندم

گندم ها را به دو دسته سخت و نرم می توان تقسیم کرد گندم سخت میزان گلوتن بیشتری دارد. گندم سبوس دار هم از گندم نرم و هم از گندم سخت بدست می آید. به طور کلی دانه گندم از سه بخش تشکیل شده است:

  • آندوسپرم : بزرگترین عضو دانه گندم است و ۸۰ تا ۸۳ درصد وزن و ۶۵ تا ۸۵ درصد حجم کل دانه گندم را تشکیل می دهد. این قسمت عمدتا شامل پروتئین (۷۰ درصد پروتئین دانه) و نشاسته می باشد.
  • لایه پوسته :که بیرونی ترین لایه است حدود ۵/۱۴ درصد وزن کل دانه را تشکیل داده و خود به لایه های نازک تری تقسیم می شود که به طور جزیی یا کامل آندوسپرم و جوانه را احاطه کرده اند. لایه پوسته وظیفه محفاظت از مغز دانه را به عهده دارد و کنترل کننده میزان جذب آب نیز می باشد. لایه پوسته دارای فیبر، مواد معدنی (۷ درصد مواد معدنی دانه) و پروتئین (۴ درصد پروتئین دانه) است. این لایه ۱۲ درصد ویتامین B6 دانه گندم را نیز به خود اختصاص داده است.
  • جوانه :محل رویش دانه می باشد که شامل اجزایی از گندم جوان می باشد و حدود ۵/۲ درصد وزن دانه را تشکیل می دهد. این بخش حاوی ویتامین ها، چربی و مواد قندی است. این قسمت به دلیل چرب بودن محتوای آن نسبتا سریع فاسد می شود.

هرچه میزان لایه پوسته و جوانه در آرد گندم بیشتر باشد آن آرد مغذی تر است به همین علت گفته می شود که از آرد گندم معمولیکه در واقع فقط از اندوسپرم تهیه می شود کمتر استفاده شود و از آرد گندم سبوس دار و جوانه گندم بیشتر استفاده شود.

انواع آرد گندم:

۱-آرد همه منظوره (آرد ساده / آرد سفید):

این آرد از ترکیب گندم سخت و نرم بدست می آید و از نظر پروتئین و نشاسته حد متوسطی دارد و هم برای پخت نان و هم برای کیک و شیرینی مناسب است. الک کردن این آرد قبل از استفاده آن را سبک تر می کند و باعث کیفیت بهتر آن می گردد.

۲-آرد نان:

آردی است که از گندم سخت بدست می آید و محتوای گلوتن آن بیشتر است و این امر باعث تخلخل بیشتر نان می شود.

۳-آرد کیک:

این آرد از گندم نرم ساخته شده است و گلوتن پایینی دارد و برای ایجاد بافت نرم برای انواع کیک ها و شیرینی ها مناسب است.

۴- آرد سمولینا:

این آرد از گندم دوروم بدست می آید و دارای بالاترین حد پروتئین است و بیشترین میزان گلوتن را دارد رنگ آن متمایل به زرد است و اغلب در تهیه ماکارونی استفاده می شود.

۵- آرد شیرینی:

این آرد از نظر سطح گلوتن بیشتر از آرد کیک است اما از آرد همه منظوره پایین تر است و بافت مناسبی به انواع کلوچه و شیرینی ها می دهد.

۶-آرد گندم کامل:

در تهیه آرد کامل از تمام اجزای دانه گندم شامل اندوسپرم ، سبوس و جوانه پنهان استفاده می شود. وجود سبوس در این آرد مانع از توسعه گلوتن می شود و به این سبب محصول سنگین تر از سایر آرد هاست. آرد کامل به دلیل داشتن سبوس قهوه ای رنگ است. سبوس حاوی مقدار زیادی فیبر ، ویتامین های گروه B  ، ویتامین E ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست.

Tags:

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟