از سویای معرکه غافل نشوید

سویای معرکه

سویای معرکه از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

از سویای معرکه غافل نشوید

 

غذاهایی که منشا حیوانی دارند دارای پروتئین های کامل هستند و اغلب پروتئین های گیاهی ناکامل هستند. منظور از پروتئین های کامل آن هایی هستند که که تمام اسید های آمینه ضروری را در بر می گیرند و پروتئین های ناکامل یک یا چند اسید آمینه را در بر نمی گیرند و محدود هستند. در مورد سویا باید گفت که با اینکه منشا گیاهی دارد ولی یک پروتئین کامل می باشد . در حقیقت متخصصان تغذیه پروتئین سویا را در حد سفیده تخم مرغ و کازئین (پروتئین موجود در شیر) می دانند که هر دوی آن ها به آسان ترین وجه در بدن شما جذب می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن سویا نسبت به شیر و تخم مرغ این مزیت را دارد که هیچ کلسترولی ندارد و میزان چربی اشباع که موجب بسته شدن عروق می شود در آن بسیار اندک می باشد. حتی تحقیقات ثابت کرده که مصرف مرتب سویای معرکه در برنامه غذایی موجب کاهش کلسترول خواهد شد.

نصف فنجان سویای پخته شده پروتئینی تقریبا دو برابر پروتئین تخم مرغ دارد. علاوه بر این سویا سرشار از فیبر است و برای دستگاه گوارش بسیار مفید می باشد.

مصرف سویا برای کودکان نیز بسیار مفید است و مصرف به اندازه آن در کنار مصرف به اندازه گوشت برای کودکان هم ویتامین ها ، پروتئین و املاح معدنی را به بدن آن ها می رساند و هم از ورود چربی اشباع و کلسترول ناشی از مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز جلوگیری می کند و آن ها را از بیماری های قلبی و عروقی و چاقی در بزرگسالی حفظ می کند.

در مورد شیر سویا نیز باید گفت که فاقد لاکتوز است و برای کسانی که تحمل لاکتوز را ندارند و حتی کودکانی که با این مشکل مواجه هستند جایگزین مناسبی برای شیر گاو است. نسبت به شیر گاو دارای چربی کمتر است ، فاقد کلسترول است ، پروتئین بسیار خوبی دارد و دارای املاح و ویتامین های بیشتر نیز هست.

علاوه بر این ها سویا حاوی ایزو فلاوین است که علاوه بر کاهش کلسترول ، باعث پیشگیری از پوکی استخوان و محافظت در برابر برخی از سرطان ها از جمله سینه و پروستات می شود.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟