استخوان ها و غذاهای مفید و مضر برای آن ها

استخوان ها

استخوان ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

استخوان ها و غذاهای مفید و مضر برای آن ها

اسکلت بدن از ۲۰۶ قطعه استخوان ریز و درشت ساخته شده است که بدن انسان را شکل می دهند و موجب می شود که بدن همه فشار ها و وزن خود را به راحتی تحمل کند. اسکلت بدن بر طبق یک قانون دقیق مهندسی ساخته شده است . به طور مثال اندام های ظریف و حساس مانند مغز ، قلب ، نخاع ، ریه و … همگی در بین استخوان های محکم محافظت شده اند.  مثلا اگر شخصی با وزن ۷۰ کیلوگرم از ارتفاع نیم متری بپرد وزن او بیش از ۱۴۰ کیلوگرم می شود و طبق قانون سوم نیوتن باید معادل این نیرو در جهت عکس پاها یعنی به سر فرد منتقل شود اما آیا مغز شما معادل ۱۴۰ کیلو نیرو را دریافت و احساس می کند؟ باید گفت که فرم استخوان بندی بدن انسان طوری است که این نیرو از کف پا تا جمجمه طوری تقسیم و شکسته می شود که هیچ آسیبی به مغز نمی رسد.

اسکلت بدن علاوه بر فرم دهی بدن وظیفه بسیار مهم دیگری دارد که اغلب فراموشش می کنیم و آن خون سازی است. زندگی هر انسان بستگی به کارکرد مغز استخوان دارد. در افراد بالغ استخوان های لگن ، دنده ها و ستون فقرات کار خون سازی را به عهده دارند. مغز استخوان دارای سلول های مادر است و گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها را می سازد و وارد عروق خونی می کند. عمر متوسط گلبول های قرمز ۱۲۰ روز است و مغز استخوان هر بار این گلبول ها را احیا می کند.

حال برای حفاظت از این استخوان های مهم و حیاتی باید چه کاری اینجام دهیم؟

 

غذاهای مفید برای استخوان ها:

غذاهایی که حاوی کلسیم و فسفر هستند مناسب ترین غذاها برای استخوان ها می باشند. برخی از این غذاها عبارتند از کشک ، انواع کلم ، پونه کوهی ، گردو، بادام ، فندق ، پسته ، کنجد، روغن زیتون ، سبزیجات و میوه ها و خرما

نور مستقیم آفتاب و نرمش و ورزش روزانه نیز موجب قوی شدن و استحکام استخوان ها می شود.

 

غذاهای مضر برای استخوان ها :

چای زیاد ، انواع ترشی جات  از مهم ترین مواد مضر برای استخوان ها هستند. استفاده نکردن از نور خورشید و خوردن غذاهایی که تنظیمات غدد درون ریز بدن را به هم می ریزند می توانند موجب آرتروز و پوکی استخوان و بیماری های دیگر مرتبط با استخوان شوند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟