استخوان ها و غذاهای مفید و مضر برای آن ها

استخوان ها

استخوان ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

استخوان ها و غذاهای مفید و مضر برای آن ها

اسکلت بدن از ۲۰۶ قطعه استخوان ریز و درشت ساخته شده است که بدن انسان را شکل می دهند و موجب می شود که بدن همه فشار ها و وزن خود را به راحتی تحمل کند. اسکلت بدن بر طبق یک قانون دقیق مهندسی ساخته شده است . به طور مثال اندام های ظریف و حساس مانند مغز ، قلب ، نخاع ، ریه و … همگی در بین استخوان های محکم محافظت شده اند.  مثلا اگر شخصی با وزن ۷۰ کیلوگرم از ارتفاع نیم متری بپرد وزن او بیش از ۱۴۰ کیلوگرم می شود و طبق قانون سوم نیوتن باید معادل این نیرو در جهت عکس پاها یعنی به سر فرد منتقل شود اما آیا مغز شما معادل ۱۴۰ کیلو نیرو را دریافت و احساس می کند؟ باید گفت که فرم استخوان بندی بدن انسان طوری است که این نیرو از کف پا تا جمجمه طوری تقسیم و شکسته می شود که هیچ آسیبی به مغز نمی رسد.

اسکلت بدن علاوه بر فرم دهی بدن وظیفه بسیار مهم دیگری دارد که اغلب فراموشش می کنیم و آن خون سازی است. زندگی هر انسان بستگی به کارکرد مغز استخوان دارد. در افراد بالغ استخوان های لگن ، دنده ها و ستون فقرات کار خون سازی را به عهده دارند. مغز استخوان دارای سلول های مادر است و گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها را می سازد و وارد عروق خونی می کند. عمر متوسط گلبول های قرمز ۱۲۰ روز است و مغز استخوان هر بار این گلبول ها را احیا می کند.

حال برای حفاظت از این استخوان های مهم و حیاتی باید چه کاری اینجام دهیم؟

 

غذاهای مفید برای استخوان ها:

غذاهایی که حاوی کلسیم و فسفر هستند مناسب ترین غذاها برای استخوان ها می باشند. برخی از این غذاها عبارتند از کشک ، انواع کلم ، پونه کوهی ، گردو، بادام ، فندق ، پسته ، کنجد، روغن زیتون ، سبزیجات و میوه ها و خرما

نور مستقیم آفتاب و نرمش و ورزش روزانه نیز موجب قوی شدن و استحکام استخوان ها می شود.

 

غذاهای مضر برای استخوان ها :

چای زیاد ، انواع ترشی جات  از مهم ترین مواد مضر برای استخوان ها هستند. استفاده نکردن از نور خورشید و خوردن غذاهایی که تنظیمات غدد درون ریز بدن را به هم می ریزند می توانند موجب آرتروز و پوکی استخوان و بیماری های دیگر مرتبط با استخوان شوند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟