التهاب آپاندیس ، علل و درمان آن

التهاب آپاندیس

آپاندیس از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بشوید ” سایت می باشد.

(سالم بشوید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید برای کمک به درمان و یا کنترل بیماری ها است.)

التهاب آپاندیس ، علل و درمان آن

آپاندیسیت یا آویز آماس در واقع التهاب آپاندیس به صورت ناگهانی می باشد. اما آپاندیس چیست و در کجا قرار دارد؟ آپاندیس زایده کوچکی است در انتهای روده بزرگ که دهانه آن به روده بزرگ باز می شود و انتهای آن بسته است. در واقع یک بیرون زدگی از روده بزرگ است و چون انتهای آن بسته است گاهی بر اثر وارد شدن تکه ای از مدفوع سفت و یا حتی التهاب نسوج و رگ ها در آن قسمت عفونت ایجاد می شود و ملتهب می گردد که به این حالت آپاندیسیت گفته می شود. آپاندیسیت یک حالت اورژانسی جراحی است.

 

علایم آپاندیسیت

درد شکمی از اولین و رایج ترین علایم آپاندیسیت است این درد در ابتدا در اطراف ناف می چرخد و بعد از ۱۲ تا ۲۴ ساعت به سمت راست و پایین شکم منتقل می شود و شدید می شود. تهوع و استفراغ در بیشتر بیماران دیده می شود و بی اشتهایی نیز در بیماران وجود دارد.

 

علل

علل قطعی آپاندیسیت به طور حتم مشخص نیست ولی یبوست و عفونت ناشی از بیماری هایی مانن آبله مرغان و سرخک را از علل احتمالی می دانند.

 

درمان

درمان اصلی این مشکل جراحی و خارج کردن آپاندیس است تشخیص سریع و جراحی به موقع می تواند جان انسان را نجات دهد چون باز شدن آپاندیس در محوطه شکم عفونت را در شکم پخش می کند و بسیار دردسر ساز است و مخصوصا در کودکان خطر جدی ایجاد می کند.

این بیماری پیشگیری ندارد ولی شیوع ان در افرادی گه رژیم غذایی پرفیبر دارند ، کمتر است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟