الکترولیت ها چه هستند و چه نقشی در بدن ایفا می کنند؟

الکترولیت ها

الکترولیت از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

الکترولیت ها چه هستند و چه نقشی در بدن ایفا می کنند؟

بدن شما تعادل مایع را از طریق عملکرد موادی که الکترولیت نامیده می شود، حفظ می کند. الکترولیت ها ترکیباتی معدنی هستند که زمان حل شدن در آب به ذرات بارداری به نام یون تبدیل می شوند.  بسیاری از مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر و منیزیم ترکیباتی تشکیل می دهند که هنگام حل شدن به صورت ذرات باردار در می آیند. اما به طور کلی متخصصان تغذیه از لفظ الکترولیت برای توصیف سدیم ، پتاسیم و کلر استفاده می کنند. آشناترین الکترولیت ، الکترولیتی است که روی هر میز غذاخوری پیدا می شود. کلرید سدیم یا همان نمک ساده

در شرایط طبیعی ، مایع داخل سلول های شما پتاسیم بیشتری دارد تا سدیم و کلر. مایع بیرونی سلول درست برعکس آن است سدیم و کلر بیشتر و پتاسیم کمتری دارد.

الکترولیت ها علاوه بر حفظ تعادل مایع در بدن ، تکانه های الکتریکی ایجاد می کنند که سلول ها را قادر می سازند پیغام های رفت و برگشتی ارسال کنند.

علاوه بر این ها سدیم ، پتاسیم و کلر جز مواد مغذی ضروری هستند که در فرآیند های جسمی مفید هستند:

  • سدیم به هضم پروتئین ها و کربو هیدرات ها کمک می کند و مانع اسیدی شدن و قلیایی شدن بیش از حد خون می شود.
  • پتاسیم در فرآیند هضم برای تولید پروتئین ها و نشاسته به کار می رود و جز اصلی بافت های عضلانی است.
  • کلرید یک جز اسید کلرید ریک است که غذا را در معده شما می شکند.
Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟