اولین کمک در مواجهه با بلع شی در کودکان

بلع شی

کمک های اولیه از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

اولین کمک در مواجهه با بلع شی در کودکان

شیر خواران و کودکان خردسال هر چیزی را در دهان می گذارند . خطر زمانی است که جسمی کوچک در حنجره یا نای یا سایر مجاری تنفسی گیر کند. شایع ترین چیزهای خطرناکی که کودکان می بلعند و در تنفس آن ها دچار مشکل می کنند عبارتند از حبه انگور ، مغز پسته ، ذرت بو داده ، تخمه ها ، استخوان ، قطعات کوچک اسباب بازی ها ، باتری ساعت ، سکه و … . علاوه بر این ها یکی از چیزهای خطرناکی که فکرش را نمی کنید ولی بسیار خطرناک است ورود مواد غذایی روغنی در مجاری تنفسی است مانند مقداری کره بادام زمینی زیرا مواد روغنی را نمی توان از ریه خارج کرد و خوردن آن به صورت تنها و با قاشق برای کودکان خطرناک است و حتما باید روی نان مالیده و سپس خورده شود.

خطر گیر کردن اشیا در مجاری تنفسی ، انسداد مجاری هوایی و نرسیدن اکسیژن است. تنگی نفس ناگهانی ، سرفه ، خشونت صدا ، عدم توانایی در صحبت کردن و گریه کردن از علایم حضور جسم خارجی در مجاری تنفسی است و مستلزم اقدامات فوری پزشکی است.

اگر کودک جسم صاف و نرمی مانند هسته میوه و دکمه را بدون زحمت بلیعیده باشد به طور معمول از رود به راحتی خارج خواهد شد اما اگر کودک دچار استفراغ ، درد و یا سایر علایم باشد باید بی درنگ به مرکز پزشکی برسانیدش. در مورد بلعیدن باطری باید حتما به پزشک تاکید شود زیرا باتری به پوشش مخاطی روده آسیب می رساند. اولین قدم در تشخیص رادیوگرافی است تا محل دقیق جسم مشخص شود. گاهی ممکن است پزشک به شما بگوید باید منتظر بمانید تا جسم از روده خارج شود. برای تسریع روند خارج شئن جسم از بدن کودک به او داروهای مسهل یا داروهایی که باعث استفراغ می شوند ندهید چون آسیب را جدی تر می کند.

تنها اقدام اولیه و مهم در مواجهه با چنین پیشامدی انتقال سریع و بی درنگ کودک به مرکز فوریت های پزشکی است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟