تغییرات ناخن ها را جدی بگیریم

تغییرات ناخن ها

تغییرات ناخن ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

تغییرات ناخن ها را جدی بگیریم

ناخن ها می توانند سر نخ هایی از سلامت کلی بدن شما باشند و باید هرگونه تغییرات ناخن ها را جدی بگیرید.آن ها از کراتین که یک پروتئین در مو و پوست است، تشکیل شده‌اند.

جدا از جنبه زیبایی، ناخن هـا وظایف دیگری نیز بر عهده دارند، از جمله کمک به بــلند کردن اجـسـام با ایجاد تکیه گاه برای بافت انگشتان، و یا دسـت کاری اجسام، و از هـمـه مهم تر آن که ناخن هـا سلامت عمومی بدن را منعکس می کنند.

ناخن های رنگ پریده

اگر تمام سطح ناخن به صورت یکدست کمرنگ و رنگ پریده باشد می تواند نشانه بیماری هایی مانند کم خونی ، نارسایی قلبی ، بیماری های کبدی و سو تغذیه باشد.

 

ناخن های سفید رنگ

اگر سطح ناخن کاملا سفید همراه با حاشیه تیره نازکی باشد می تواند نشانه بیماریی هایی مانند مشکلات کبدی و هپاتیت باشد.

 

ناخن های زرد رنگ

ناخن هایی که سطح آن ها به رنگ زرد درآمده باشد می تواند حاکی از عفونت های قارچی در شخص باشد که اگر عفونت پیشرفت کند بستر ناخن فرورفته و ناخن ضخیم تر می شود. در موارد نادر زردی ناخن می تواند نشانه بیماری شدید غده تیروئید نیز باشد.

 

ناخن های کبود

رنگ کبود و آبی ناخن ها می تواند نشانه این باشد که بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند همچنین می تواند خبر از عفونت ریه نیز بدهد.

 

ناخن هایی با سطح ناصاف

ناخن هایی با سطح ناصاف و فرو رفتگی و برجستگی می تواند نشانه های اولیه بیماری پسوریازیس باشد در این حالت پوست زیر ناخن معمولا به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در می آید.

 

ناخن های ترک خورده

خشکی و شکنندگی بیش از حد ناخن به طوری که اغلب ناخن ها ترک خورده باشند نشانه بیماری تیروئید می تواند باشد البته اگر این ترک ها همراه با زرد شدن ناخن ها باشد باید عفونت های قارچی نیز بررسی شوند.

 

چین ناخن پف دار

اگر پوست اطراف ناخن ها قرمز و پف کرده به نظر برسد و در اصطلاح ملتهب باشد نشانه بیماری لوپوس یا یکی دیگر از بیماری های بافت های همبند است.

 

خطوط سیاه روی ناخن

خطوط تیره زیر ناخن یک هشدار جدی برای بررسی های تخصصی انواع سرطان های پوست است و باید سریع به پزشک مراجعه شود.

 

ناخن های جویده

جویدن همیشگی ناخن نشانه اضطراب است و با اختلال وسواس نیز مرتبط است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟