حساسیت های غذایی آزاردهنده چگونه عمل می کنند؟

حساسیت های غذایی آزاردهنده

حساسیت های غذایی از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

حساسیت های غذایی آزاردهنده چگونه عمل می کنند؟

سیستم ایمنی بدن برای محافظت از انسان در برابر مهاجم های مضر مانند باکتری های طراحی شده است اما در بعضی موارد ، این سیستم به موادی که در حالت طبیعی بی ضرر می باشند، واکنش نشان می دهد. موادی که موجب این حمله می شوند، حساسیت زا (آلرژن) نامیده می شوند و به موادی که به آلرژن ها حمله می برند ، آنتی بادی می گویند. حساسیت های غذایی آزاردهنده می تواند این واکنش را تحریک کند و بدن شما آنتی بادی هایی را علیه پروتیین های خاص موجود در غذا آزاد می سازد. زمانی که این اتفاق می افتد بعضی از واکنش های فیزیکی زیر رخ می دهند:

 • کهیر
 • خارش
 • تورم صورت ، زبان ، لب ها ، پلک ها ، دست ها و پاها
 • راش ها
 • سردرد و میگرن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • عطسه و سرفه
 • آسم
 • مشکلات تنفسی ناشی از تورم بافت ها در گلو
 • از دست دان هوشیاری

زمانی که شما   غذایی که حاوی پروتئینی که به ان حساس هستید می خورید، سیستم ایمنی شما آنتی بادی هایی آزاد می کند که بر روی گلبول های سفیدی به نام بازوفیل سوارند. بازوفیل ها در تمام بدن شما به گردش در می آیند و امکان جدا شدن و اتصال آنتی بادی ها به سلول های دیگر سیستم ایمنی به نام ماست سل را فراهم می کنند.

بازوفیل ها و ماست سل ها یک ماده شیمیایی طبیعی به نام هیستامین را در بدن تولید ، ذخیره و آزاد می کند. که موجب نشانه های خارش ، تورم و کهیر همراه با واکنش های حساسیتی می شوند.

دو نوع واکنش حساسیتی داریم:

۱-واکنش های فوری : این واکنش ها بسیار خطرناک تر هستند چرا که گاه حتی بعد از چند ثانیه واکنش به صورت تورم بافت ها و … ایجاد می شوند.

۲-واکنش های تاخیری: این واکنش ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از مواجهه با غذای حساسیت زا ایجاد شود. معمولا بسیار خفیف تر بوده و شاید موجب سرفه و احتناق بینی و … می شود.

آلرژی توارثی است

تمایل به آلرژی ارثی می باشد. اگر یکی از واالدین شما آلرژی غذایی داشته باشد ، خطر بروز مشکل مواجه برای شما دو برابر بیشتر از زمانی است که والدین هیچ مشکلی نداشته باشند و اگر پدر و مادر هر دو آلرژی غذایی داشته باشند این مشکل چهار برابر می باشد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟