حس چشایی سالم چگونه عمل می کند؟

چشایی

حس چشایی سالم از دیدگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

آشنایی با حس چشایی سالم و عملکرد آن

از نظر علم تغذیه حس چشایی عبارت از توانایی دریافت طعم های موجود در غذا و نوشیدنی هاست. ترجیح دادن یک غذا به معنای خوش آمدن از غذا و بی میلی به غذای دیگر است. دریافت مزه غذا واکنشی فیزیکی است که بستگی به اندام های اختصاصی بدن به نام پرز های چشایی دارد. اگرچه فرهنگ شما تاثیر بسزایی در سلیقه غذایی شما دارد ولی تصمیم گیری برای ترجیح دادن یک غذا، به ژن ، شرح حال طبی و واکنش های فردی شما به غذاهای خاص نیز بستگی دارد.

پرزهای چشایی که به آن ها پاپیلاهای پشایی نیز می گویند، برآمدگی های روی سطح زبان هستند که حاوی گروهی از سلول های گیرنده اند که به ساختاری آنتی شکل متصل هستند.  پرزهای چشایی مشخصا چهار مزه پایه را شناسایی می کنند : شیرینی، ترشی، تلخی و شوری. بعضی از مردم یک مزه پنجم را نیز به این فهرست اضافه می کنند. این مزه اومامی نامیده می شود (یک کلمه ژاپنی برای توصیف پرملات بودن یا یک مزه شوری همره با بعضی اسیدآمینه های خاص مانند گلوتامین و محصولات سویا مانند توفو به کار می رود).

بعضی ناخوشی ها و داروها توانایی شما را برای مزه کردن غذاها تغییر می دهند. مثلا بعضی از وضعیت های طبی که روی چشایی شما تاثیر می گذارد :

 

این موارد حس چشایی سالم شما را دچار مشکل می کند

ممکن است منجر به این مشکل گردد

این وضعیت

ترشحات ممکن است پرزهای چشایی را مسدود کند

عفونت باکتریایی و یا ویروسی زبان

صدمه به اعصابی که پیغام های چشایی را انتقال می دهد

آسیب به زبان ، بینی و یا حلق
صدمه به اعصابی که مزه را انتقال می دهند

رادیوتراپی دهان و حلق

 

زمانی که نوبت به انتخاب مزه دلخواه می رسد، تمام انسان ها و بیشتر حیوانات در چهار چیز مشترک اند: از خوردن شیرینی جات ، نمک زیاد و چربی خوششان می آید و از چیز تلخ اجتناب می کنند. گاهی باید به صدای بدنتان گوش دهید:

  • غذاهای شیرین یک منبع انرژی سریع هستند چرا که قندهای آن ها می توانند سریعا به گلوکز تبدیل شوند(مولکولی که بدن شما برای تولید انرژی می سوزاند) علاوه بر آن غذای شیرین به شما احساس خوبی می دهد. آن ها به مغز شما می گویند که مسکن های طبیعی به نام اندروفین را آزاد کنند همچنین غذای شیرین سطح خونی آدرنالین را افزایش می دهند. آدرنالین که توسط غده فوق کلیوی ترشح می شود هورمون جنگ یا گریز نیز نامیده می شود چرا که وقتی احساس خطر می کنید و باید تسمیم بگیرید که باید بمانید (بجنگید) یا فرار کید (گریز) ترشح می شود.

 

  • نمک برای زندگی حیاتی است. نمک بدن شما را قادر به حفظ تعادل مایعات و تنظیم مواد شیمیایی به نام الکترولیت ها می کند. الکترولیت ها موادی هستند که برای سلول های عصبی شما قدرت مورد نیاز جهت ایجاد شارژهای الکتریکی را که به عضلات انرژی می دهند و ارگان های بدن را به فعالیت وا می دارند و پیغام ها را از مغزتان به جاهای دیگر انتقال می دهند ، فراهم می کنند.

 

  • غذاهای چرب حتی از قند ها هم پرکالری تر و انرژی زا تر هستند. بنابر این جای تعجبی ندارد که شما این غذاها را زمانی که بسیار گرسنه هستید بیشتر از هر زمان دیگری می خواهید. نوع غذای چربی که شما می خورید ممکن است بستگی به جنسیت شما داشته باشد. زنان معمولا غذای چرب همراه با شیرینی می خواهن مثل شکلات و مردان ترجیح می دهند که غذای چربشان همراه با نمک باشد مثل سیب زمینی سرخ کرده.
Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟