در چه صورتی دچار سوء تغذیه می شویم؟

سوء تغذیه

سوء تغذیه  از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

در چه صورتی دچار سوء تغذیه می شویم؟

اغلب فکر می کنیم که سوء تغذیه فقط به معنای محروم بودن از مواد غذایی به دلیل فقر است ولی این مورد یکی از علل سوء تغذیه می باشد. حال باید ببینیم در چه صورتی دچار سوء تغذیه می شویم؟

۱- رژیم غذایی که تامین کننده غذای کافی نباشد:

این وضعیت می تواند در نتیجه قحطی و یا گرسنگی کشیدن ناشی از یک بیماری یا در برخی مواقع وجود چیزی در زندگی که اشتها را مختل می کند ، باشد. به عنوان مثال افراد مسن ممکن است در معرض خطر سوتغذیه به علت از دست دادن دندان یا از دست دادن اشتها در اثر پیری یا تنهایی و در برخی موارد فراموش کردن وعده های غذایی باشد.

 

۲-رژیم غذایی که با وجود اینکه کافی است ولی از نظر برخی مواد مغذی فقیر است:

این نوع نقص تغذیه ای موجب بیماری های کمبود می شوند مانند بیماری بری بری که ناشی از کمبود ویتامین تیامین یا B1 می باشد.

۳-یک بیماری متابولیک و یا وضعیتی که مانع از جذب مواد غذایی خاص می شوند.

یک مثال رایج در این زمینه دیابت است. بیماری دیابت یعنی عدم توانایی تولید انسولین به حد کافی هورمونی که بدن شما برای متابولیزه کردن کربوهیدرات از آن استفاده می کند.

همچنین بیماری سلیاک که وضعیتی است که مانع از هضم گلوتن یا همان پروتئین موجود در گندم و برخی از هم خانواده های آن می شود.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟