دستگاه گوارش به زبان ساده

دستگاه گوارش به زبان ساده

دستگاه گوارش از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

دستگاه گوارش به زبان ساده

اگر بخواهیم در مورد دستگاه گوارش به زبان ساده صحبت کنیم باید به آن با دقت فکر کنید و مطمئن می شوید که به خاطر توانایی اش برای تبدیل غذای پیچیده به مواد مغذی پایه ، استحقاق تقدیر و تحسین دارد. دستگاه گوارش به خوبی سازماندهی شده است و در اصل یه لوله بلند است که از دهان شروع می شود و در حلق و سپس معده ادامه می یابد و پس از آن تبدیل به روده کوچک و بزرگ و رکتوم شده و در نهایت به مقعد ختم می شود. در مسیر این لوله به کمک کبد ، لوزالمعده و کیسه صفرا ،قسمت های قابل استفاده و قابل هضم آنچه می خورید به اجزای ساده تبدیل می شود که بدن شما به آسانی می تواند برای تبدیل انرژی و یا ساختن یک بافت جدید آن ها را جذب کند. بقیه قسمت های غیر قابل هضم غذا هم جمع و جور شده و به عنوان مواد زائد دفع می شود.

 

گوارش یک فرآیند دو قسمتی است: نیمی از آن مکانیکی و نیمی از آن شیمیایی است.

 

گوارش مکانیکی در دهان و معده انجام می شود. دندان ها غذا را به قطعات کوچک تقسیم می کند تا بتوانید بدون خفگی ان را قورت دهید و در معده عمل به هم زدن غذا ادامه پیدا می کند تا غذا به قطعات ریزتر تقسیم شود.

 

گوارش شیمیایی در نقاطی از مجرای گوارشی صورت می گیرد که آنزیم ها و سایر مواد مانند اسید هیدروکلریک و صفرا غذا را هضم کرده و مواد مغذی ان را آزاد کند.

 

حال در مورد کار برخی از اندام های گوارشی بیشتر بدانیم:

 

معده:

معده عضلاتی قوی دارد که با انقباضات منظم و پیوسته غذا را هوشیارانه به سمت جلو می راند و به قطعات کوچکتر تقسیم می کند  در همین هنگام غدد دیواره معده شیره معده (ترکیبی از آنزیم ها ، اسید هیدروکلریک و مخاط) را ترشح می کنند . شیره مواد غذایی را تفکیک کرده و به صورت یک ماده غلیظ در می آورد.

روده کوچک:

اگر دستتان را باز کنید و روی نافتان بگذارید به حجم تقریبی فضایی که روده کوچک به دقت در آن جای گرفته است می رسید. ماده غلیظ نیمه هضم شده مرحله قبلی یعنی خروجی معده وارد روده کوچک می شود و انزیم های جدیدی روی آن می ریزد این آنزیم ها عبارتند از:

آنزیم های لوزالمعده و روده که گوارش پروتئین ها به اسید های آمینه را کامل می کنند.

صفرا که یک مایع سبز رنگ تولید شده در کبد و ذخیره شده در کیسه صفرا است که امکان مخلوط کردن چربی با آب را فراهم می کند.

شیره های لوزالمعده که کربوهیدرات های پیچیده را به قندهای ساده تبدیل می کنند.

همزمان با این فعالیت های شیمیایی حرکت های انقباضی روده کوچک غذا را به سمت جلو می راند و اسید های آمینه ، اسیدهای چرب ، ویتامین ها و مواد معدنی را به داخل سلول های دیواره روده ای جذب می کند.

 

روده بزرگ

بعد از ان که همه مواد مفید به غیر از آب در روده کوچک جذب سلول ها شد. بقیه مواد غیر قابل هضم مثل فیبر وارد روده بزرگ می شود که وظیفه ان جذب آب و فشرده کردن این مواد به شکل مدفوع است.

مدفوع که رنگ قهوه ای آن از باقی مانده رنگ دانه های صفراوی است از مواد غیر قابل هضم به اضافه سلول هایی که از پوشش روده ها ریزش کرده اند و مقدار زیادی باکتری (تقریبا ۳۰ درصد حجم مدفوع ) تشکیل شده است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟