راهنمای خرید برنج ایرانی مرغوب

برنج مرغوب ایرانی

برنج از نگاهوب سایت تخصصی “سالم زیستی”

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخرید ” است.

( مجموعه ای از راهنمایی ها در مورد خرید محصولات سالم است)

راهنمای خرید برنج ایرانی مرغوب

برنج از غلات مغذی است در خانواده کربوهیدرات های پیچیده جای دارد و نسبت به کربوهیدرات های دیگر مواد معدنی ، ویتامین و فیبر بیشتری دارد. فاقد چربی ، کلسترول ، سدیم و گلوتن است و از غلات پر مصرف مردم دنیاست. سرانه مصرف برنج برای هر ایرانی حدودا سالی ۴۲ کیلوگرم است. مقدار این عدد خود بیانگر این است که چه قدر باید به سلامت برنجی که مصرف می کنیم اهمیت بدهیم.

در مورد برنج های خارجی و مشکلاتی که برای بدن به وجود می آورند و میزان آرسنیک و سمومی که در آن ها وجود دارد حرفی نمی زنیم و اساس این مطلب بر پایه برنج های ایرانی است.

راه های تشخیص برنج مرغوب ایرانی:

  • یک مشت برنج را در دست بگیرید و به دانه آن با دقت نگاه کنید. دانه های برنج باید یک دست باشد و از چند نوع و شکل مختلف نباشند.
  • از قدیم گفته اند برنج کهنه بهتر از برنج تازه است و قیمت آن هم بالاتر است چون برنج تازه در داخل دانه هایش آب وجود دارد اما برنج کهنه خشک و سفت شده و در هنگام طبخ آب جذب می کند و زیاد می شود و به اصطلاح ری می کند پس برنج کهنه بیشتر ری می کند.
  • یک دانه برنج را در زیر دندان قرار دهید و فشار دهید تا میزان کهنگی و خشکی آن را تشخیص دهید.
  • برای تشخیص عطر و طعم برنج یک مشت برنج را در دست بگیرید و روی آن بدمید و به اصطلاح “ها” کنید و سپس بو بکشید اگر عطر داشته باشد در این زمان عطرش مشخص می شود.
  • نکته اصلی در نگهداری برنج مکان خشک است. حتی گرمای شدید تابستان به برنج صدمه نمی زند ولی رطوبت باعث خراب شدن برنج می شود.
  • می توان برای جلوگیری از نفوذ حشرات به برنج لابه لای برنج نمک ریخت و روی سطح برنج را با نمک پوشاند.
  • قرار دادن پارچه نخی روی سطح برنج هم رطوبت اضافی برنج را می گیرد و هم مانع ورود حشرات به آن می شود.
Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟