سندروم روده تحریک پذیر و دانستنی هایی مربوط به آن

سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بشوید ” سایت می باشد.

(سالم بشوید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید برای کمک به درمان و یا کنترل بیماری ها است.)

سندروم روده تحریک پذیر چیست و چه غذاهایی برای آن مفید و مضر است؟

در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر ، کولون (روده) به صورتی غیر طبیعی به محرک هایی از قبیل گاز اضافی ، استرس، غذاهای پرچرب یا غنی از فیبر، کافئین و الکل حساس است. این محرک ها می توانند روده را تحریک کنند و باعث ایجاد درد ، کرامپ و اسهال شوند. زنان مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر ممکن است در طی دوران قاعدگی خود علایم بیشتری دارند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به تخفیف علایم سندروم تحریک روده پذیر کمک کند. داشتن یک دفترچه یادداشت غذایی برای شناسایی غذاهایی که بیشترین ناراحتی را ایجاد می نمایند و سپس تلاش برای حذف آن ها از رژیم غذایی ، می توانند کمک کننده باشد این غذاها می توانند برای هر فردی متفاوت باشند. مثلا بعضی از افراد کشف می کنند که پیاز و قارچ باعث ایجاد نفخ و ناراحتی در آن ها می شود و در بعضی افراد حذف گندم می تواند کمک کننده باشد.

چه غذاهایی در سندروم روده تحریک پذیر کمک کننده است؟

غذاهای غنی از فیبر مانند نان کامل، غلات کامل ،  حبوبات و میوه ها و سبزیجات به جلوگیری از اسپاسم ها و کرامپ های روده ای و یبوست کمک می کند.

 

چه غذاهایی در سندروم روده تحریک پذیر مناسب نیستند؟

نوشیدنی های  کافئین دار مانند چای و قهوه و کولا روده را تحریک می کند و به جای آن ها می توان از دمنوش های طبیعی مانند رازیانه و نعنا استفاده کرد. همچنین آبمیوه ها دارای فروکتوز هستند که در هنگام ناراحتی روده می توانند درد را افزایش دهند و بهتر است آب معدنی را جایگزین کرد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟