سنگ صفرا و پیشگیری و درمان آن

سنگ صفرا

سنگ صفرا از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بشوید ” سایت می باشد.

(سالم بشوید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید برای کمک به درمان و یا کنترل بیماری ها است.)

سنگ صفرا چیست و پیشگیری و درمان آن چگونه است؟

 

سنگ صفرا از صفرا تشکیل می شود که مایعی غنی از کلسترول و تولید شده از کبد و ذخیره شده در کیسه صفرا می باشد. کار صفرا در واقع کمک به فرآیند گوارش می باشد.

سنگ صفرا در زنان ، افراد بالای ۴۰ سال ، مبتلایان به اضافه وزن و کسانی که رژیم غذایی پرچرب دارند ، شایع است و همچنین سابقه خانوادگی سنگ های کیسه صفرا نیز عامل پرخطری برای ابتلا محسوب می شود.

چگونه می توانیم از ایجاد سنگ صفرا پیشگیری کنیم؟

اجتناب از غذاهای چرب و افزایش مصرف فیبر از طریق مصرف غذاهای پر فیبر مانند سبوس، سویا و پکتین که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود می تواند به پیشگیری و تسکین ناراحتی های به وجود آمده از این سنگ ها کمک کند. فعالیت منظم ورزشی نیز بسیار موثر است. از طرفی کاهش وزن شدید گاهی باعث افزایش ترشح صفرا و ایجاد سنگ صفرا می شود پس بسیار مهم است که کاهش وزن اصولی و تدریجی باشد.

 

درمان سنگ های صفرا جمع شده در کیسه صفرا چیست؟

برداشتن کیسه صفرا از طریق جراحی موثرترین روش درمان است. این روش تاثیری فوری دارد از طرفی چون هیچ منبع ذخیره ای برای جذب چربی ها وجود ندارد ممکن است بر جذب چربی ها توسط بدن تاثیر بگذارد بنابراین باید حتما از رژیم غذایی کم چرب پیروی کرد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟