شکلات محبوب قلب ها را بهتر بشناسید.

شکلات محبوب قلب ها

شکلات محبوب قلب ها از نگاه وب سایت تخصصی  “سالم زیستی”

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هایی است برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

شکلات محبوب قلب ها و خواص تغذیه ای آن

شکلات:

 شکلات محبوب قلب ها از درخت کاکائو تهیه می شود. این درخت معمولا درنواحی استوایی و بویژه در آمریکای جنوبی، آفریقا و اندونزی می رویـد. مـیـوه درخـت کاکائو به بزرگی یــک آنـاناس کوچک است.

دانه های این میوه همان دانـه های کاکائو را تشکیل میدهند(CACAO BEANS). دانه های کاکائو از لحاظ کیفیت به ۳ دسته تقسیم میگردند:

کریولو:

دانه های کریولو گرانقیمت ترین، کمیاب ترین و بهترین نوع از دانه کاکائو میباشد.
فوراسترو:

سخت تر از کریولو بوده و %۸۰ کاکائو جهان را به خود اختصاص میدهد.
-ترینیتریو:

نوع پیوندی دو دانه فوق میباشد. %۱۵ کل کاکائو جهان را به خود اختصاص میدهد.

 

انواع شکلات محبوب قلب ها:

شکلات تلخ:

این همان شکلات خالص بدون شکر و شیر است که حاوی حداقل %۷۵ عصاره شکلات میباشد. این نوع شکلات در شیرینی پزی و آشپزی مورد استفاده قرار میگیرد.UNSWEET /BAKING/BITTER CHOCOLATE

شکلات تلخ و شیرین یا سیاه :

مانند شکلات تلخ بوده اما به آن لسیتین، کره کاکائو، وانیل و مقدار بسیار اندکی شکر افزوده گشته است.BITTERSWEET/DARK/NOIR CHOCOLATE

شکلات نیمه شیرین :

این شکلات مانند شکلات تلخ و شیرین بوده اما میزان شکر آن اندکی بیشتر میباشد.SEMISWEET CHOCOLATE

شکلات شیرین و یا شیری :

این شکلات حاوی حداقل %۲۰ عصاره شکلات، لسیتین، کره کاکائو، شکر و شیر میباشد.SWEET/MILK CHOCOLATE

شکلات سفید :

در واقع شکلات نبوده و از ترکیب کره کاکائو، شکر و شیر تهیه میگردد.WHITE CHOCOLATE

شکلات کم چرب :

کره کاکائو در این شکلات کمـتر از %۱۰ میباشد.LOW FAT CHOCOLATE

شکلات کوورتر :

شکلاتی است که درصد کره کاکائو در آن بالا میباشد (حداقــــــل %۴۰). از این شکلات در شیرینی پزی برای پوشاندن سطح شیرینی ها استفاده میگردد. COUVERTURE

شکلات گاناش :

شکلات نرمی است که از ترکیب تکه های ریز شکلات نیمه شیرین و کره کاکائو درون خامه در حال جوش تهیه میگردد.

شکلات گیاندوجا :

شکلاتی است که از ترکیب فندق، عصاره شکلات، کره کاکائو و شکر تهیه میگردد.

 

خواص تغذیه ای شکلات محبوب قلب ها:

در گذشته تصور می شد شکلات محبوب قلب ها برای سلامت انسان ضرر دارد، اما گزارشات و تحقیقات اخیر نشان می دهد شکلات نه تنها برای سلامت بد نیست، بلکه در مواردی برای بیماری های قلبی و دیگر بیماری ها هم مفید است. البته در مصرف شکلات باید اعتدال را رعایت کرد؛ زیرا مصرف بیش از اندازه شکلات نیز می تواند مشکل ساز باشد.

شکلات حاوی یبش از ۳۰۰ نوع ماده شیمیایی مانند فلاونوئیدها، فلاوانول، کاتشین، منیزیم، آهن، موادمحرک دهنده عصبی (تئوبرومین و کافئین)، کلسیم، ریبوفلاوین، تیامین و ویتامین است.همچنین در اثر خوردن شکلات، هورمونی به نام آندورفین در بدن آزاد می شود که احساس شادی را در مصرف کننده به دنبال دارد.

کاکائو دارای مواد چربی و پرکالری است و اگر بعد از غذا به خصوص مواد غذایی سنگین و پرچرب مصرف شود، دستگاه هاضمه را به زحمت می اندازد. دانه کاکائو دارای ۵۰ درصد چربی است.

کره کاکائو سفت، رنگ آن سفید مایل به زرد، برق و با بوی شکلاتی است.کاکائو دارای دو درصد نئوبرومین و کافئین است که مصرف آن برای تقویت اعصاب کسانی که کارهای فکری می کنند، مفید است.

گرچه بسیاری از مردم بدون توجه به خواص کاکائو و فقط به علت طعم مطبوعش آن را مصرف می کنند، اما اعتقاد به خواص دارویی کاکائو از دیرباز رایج بوده است.براساس تحقیقات جدید مشخص شده کاکائو حاوی فلاونوئیدهاست (مقدار فلاونوئیدها به نوع دانه های کاکائو و فرآیند شکلات سازی بستگی دارد و در انواع شکلات متفاوت است). این ترکیبات که منشاء گیاهی دارند، حاوی آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان ها تاثیر عمده ای در کاهش فشار خون و تسهیل گردش خون دارند. مواد آنتی اکسیدان، موادی هستند که با از بین بردن رادیکال های آزاد موجود در خون قادرند از بروز انواع سرطان ها و نیز بیماری های قلبی و عروقی و تصلب شرایین جلوگیری کنند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟