شیرین کننده ها را هوشمندانه انتخاب کنید.

شکر

شیرین کننده ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

چگونه شیرین کننده ها را هوشمندانه انتخاب کنیم؟

متاسفانه مصرف قندهای تصفیه شده در دنیا رو به افزایش است. تحقیقات ثابت کرده که قند و شکر سموم سفیدی هستند که هیچ ارزش غذایی ندارند و فقط کالری غذا را بالا می برند و عوارض جانبی از قندهای تصفیه شده شامل دیابت، پوسیدگی دندان، چاقی، بیماری های قلبی، انواع خاصی از سرطان نیز به اثبات رسیده است.

چندی قبل، انواع شیرین کننده های مصنوعی برای جایگزینی قندهای تصفیه شده تولید شد ولی بعد از مدتی خطرات و عوارض مصرف آن ها نیز اثبات گردید . از انواع این شیرین کننده های مصنوعی می توان به ساخارین ، اسپارتام ، اسپلندا و … اشاره کرد که اگرچه در ابتدا ایمنی آن ها تایید شد ولی به مرور عوارضی مانند سردردهای میگرنی ، کوچک شدن غدد تیموس، اختلال در کبد و کلیه و اختلالات در خلق و خو توسط این شیرین کننده ها ثابت شد. معمولا در محصولات کارخانه ای با عنوان های ” مخصوص دیابتی ها” ، “رژیمی” ، “زیرو” و ” بدون قند” از این مواد استفاده می شود که حتما باید به برچسب مواد تشکیل دهنده محصول دقت کنید.

در کنار همه این مواد خوشبختانه شیرین کننده های طبیعی وجود دارند که می توان با جایگزینی آن ها علاوه بر قطع و یا کاهش مصرف قندهای تصفیه شده از ویتامین ها و مواد مغذی آن ها استفاده کرد و همچنان مقدار مصرف آنتی اکسیدان روزانه را بالا برد.شکر، سم سفید است. قند و شکر ارزش تغذیه ای پایین و قدرت چاق کنندگی بالایی دارد و سلامت را تهدید می کند. در ایران قند و شکر فقط با چای مصرف نمی شود، انواع نوشابه ها و شیرینی ها هم حاوی شکر هستند. اگر می خواهیم مشکلات بدنمان به حداقل برسد، باید در مصرف منابع قند ساده تجدید نظر کرد و مصرفشان را به حداقل ممکن رساند.

در تمام راهنماهای خوراکی تاکید می‌شود قندهای ساده و پیچیده از جمله قند، شکر، مربا، عسل،‌ خرما، سیب، کشمش،‌ توت و تمام خوراکی‌هایی که طعم شیرینی در دهان ایجاد می‌کنند، می‌توانند حدود ۷ درصد کالری روزانه افراد سالم را تامین کنند. حالا اگر بخواهیم میزان مصرف قندهای مختلف را خیلی دست بالا در رژیم‌غذایی افراد سالم محاسبه کنیم، می‌توانیم تا حداکثر ۱۰ درصد میزان کالری دریافتی روزانه آنها را به خوردن خوراکی‌های شیرین اختصاص دهیم. پس اگر روزانه ۲ هزار کیلوکالری انرژی نیاز داشته باشید، حداکثر می‌توانید ۲۰۰ کیلوکالری از آن را با مصرف قندهای مختلف از جمله قند و شکر به دست آورید. این ۲۰۰ کیلوکالری، چیزی حدود ۵۰ گرم قند و شکر می‌شود. که البته اگر بخواهید حد ایده‌آل مصرف قندها که همان ۷ درصد است، رعایت کنید، باید به مصرف حدود ۳۵ گرم هم قانع باشید.

جایگزین های طبیعی قند و شکر:

* عسل طبیعی
* استویا
* خرما
* شکر نارگیل
* شربت افرا
* ملاس
* پوره موز
* شربت برنج قهوه ای
* مربای بدون شکر انواع میوه ها و …

مطالب بیشتر در مورد انتخاب هوشمندانه مواد غذایی را مطالعه فرمایید.

Tags:

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟