ظروف پخت و پز مناسب و سلامت آشپزی

ظروف پخت و پز مناسب

آشنایی با نحوه انتخاب ظروف پخت و پز مناسب برای حفظ سلامت خانواده در وب سایت تخصصی سلامت زندگی، “سالم زیستی”

 

انتخاب ظروف پخت و پز مناسب برای آشپزی سالم

انتخاب ظروف پخت و پز مناسب توسط شما می تواند از طریق موارد زیر بر ارزش های تغذیه غذای شما تاثیر بگذارد:

 • اضافه کردن مواد مغذی به غذا
 • کند کردن روند طبیعی از دست رفتن مواد غذایی حین پخت
 • تسریع از دست دادن مواد مغذی حین پختن غذا

علاوه بر این بعضی از ظروف طعم و بوی طبیعی غذا را شدید تر می کنند و در واقع می توانند غذا را اشتهابرانگیزتر (یا برعکس ) کنند. تاثیر جنس ظروف پخت و پز  مناسب بر غذا ها به شرح زیر است:

 

 • آلومینیوم :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

آلومینیوم سبک است و حرارت را به خوبی منتقل می کند که این خاصیت خوبی است اما این فلز بعضی مواد شیمیایی بودار را بودارتر می کند (به ویژه آنهایی که در سبزیجاتی مثل کلم ، کلم بروکلی ، کلم پیچی و … وجود دارد). و همچنین در رنگ بعضی از غذاهای سفید مثل گل کلم و سیب زمینی تاثیر گذاشته و آنها را زرد و یا قهوه ای می کند.

 

 • مس :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

قابلمه های مسی به طور یکنواخت و یکدست گرم می شوند. برای برخورداری از این مزیت بسیاری از قابلمه های آلومینیومی و یا استیل با یک لایه مس پرس شده یه کف قابلمه درست شده اند اما مس به تنهایی یک فلز بالقوه سمی است. به همین علت است که قابلمه های مسی با قلع یا استیل پوشانده می شوند. بهتر است هر بار قبل از پخت غذا پوشش قابلمه را چک کنید و در صورت آسیب دیدگی آن را ترمیم کنید و یا استفاده نکنید.

 

 • سرامیک ها:

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

حسن اصلی تراکوتای ساده نفوذناپذیری آن است. به این معنی که این ظروف امکان خروج بخار اضافی را در حین نگهداری مقدار مورد نیاز بری مرطوب نگه داشتن مواد غذایی به ترتیبی که تا حدی ترد و نرم باقی بمانند ، فراهم میکنند. مساله مهم تر آن است که بعضی از رنگدانه های مورد استفاده برای رنگ کردن یا لعاب دادن قابلمه ها ، حاوی سرب اند. برای جلوگیری از ورود سرب به غذاها ، آنها را در کوره می پزند اگر درجه حرارت کوره و یا مدت زمان پخت به اندازه کافی نباشد غذاها در حین تماس با غذاهای اسیدی مانند آب میوه جات و سرکه در آن ها حل خواهد شد.بنابر این باید از برچسب و بروشور آن مبنی بر مقاومت در برابر اسید ، اطمینان حاصل کنید

 

 • ظروف لعابی :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

قابلمه های لعابی از یک فلز پوشانده شده با چینی (یک چینی ظریف شفاف) تشکیل شده اند. ظروف لعابی به آرامی گرم می شوند و نسبت به فلز ساده ، یکنواختی کمتری در گرم شدن دارند. سطح لعابی با کیفیت این ظروف در برابر تغییر رنگ مقاوم است و با غذا واکنش نشان نمی دهد. اما ممکن است توسط وسایل آشپزخانه غیرچوبی یا غیر پلاستیکی سخت خراشیده شوند. اگر سطح این ظروف زخمی شده و می توانید فلز زیر آن را ببینید بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید.

 

 • شیشه :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

شیشه ماده ای خنثی است که با غذا واکنش نمی دهد. اما در هنگام قرار گیری در شعله مستقیم اجاق و در هنگام اضافه کردن آب و مایعات سرد به ظرف داغ باید احتیاط های لازم را به عمل آورد.

 

 • آهن :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

آهن حرارت را به خوبی انتقال می دهد و به طور قابل توجهی بیشتر از سایر قابلمه ها گرم باقی می ماند. به آسانی تمیز می شود. عمر طولانی دارد و یون های آهن را به غذا آزاد می کند و ارزش تغذیه آن را بالا می برد. اما آهنی که از ظرف آزاد می شود ممکن است به شکل ماده معدنی باشد که بدن شما نتواند آن را جذب کند. همچنین آهن بیشتر الزاما بهتر نیست. آهن زیادی اکسیداسیون را تقویت می کند که برای بدن خطر دارد.. این وضعیت منجر به تراکم آهن در بدن و آسیب دیدن ارگان های داخلی می گردد از طرفی این ظروف خیلی سنگین هستند.

 

 

 • ظروف نچسب :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

سطوح نچسب از پلاستیک (پلی تترافلورواتیلن که به طور خلاصه PTEF نامیده می شود) به اضافه مواد سخت کننده درست شده اند. تا زمانی که سطح خراشیده نشده و سالم است ، با مواد غذایی واکنش نمی دهد. این ظروف مورد علاقه افرادی است که رژیم دارند زیرا می توانم بدون اضافه کردن روغن در آن ها آشپزی کرد ولی این قابلمه ها به آسانی خراشیده می شوند.

 

 • استیل بی رنگ :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

استیل بی رنگ یک آلیاژ است که که از دو یا بیشتر از دو فلز تشکیل شده است. مزیت های ان سختی و دوام و عیب آن قابلیت پایین انتقال حرارت است. علاوه بر این، این آلیاژ حاوی نیکل است که بسیاری از مردم به آن حساسیت دارند. در نهایت استیل بی رنگ واقعا بی رنگ نیست. زمانی که با حرارت بالا مواجه می شود استیل بی رنگ مشخصات تغییر رنگ ” رنگین کمانی” پیدا می کند. غذاهای نشاسته ای مانند پاستا و سیب زمینی ممکن است قابلمه را تیره کنند و همچنین نمک حل نشده هم می تواند در قابلمه فرو رفتگی ایجاد کند. اگر قابلمه استیل بی رنگ شما به شدت خراشیده شده و لایه زیرین براق آن دیده می شود بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید.

 

 • پلاستیک و کاغذ :

ظروف پخت و پز مناسب انتخاب کنید.

پلاستیک آب می شود و کاغذ می سوزد بنابراین واضح است که نمی توانید آن ها روی شعله قرار دهید. اما در صورتی که از جنس درست آنها استفاده شود می تواند آن ها را در مایکروویو قرار دارد. زمانی که ظروف و یا پوشش های پلاستیکی در مایکروویو گرم می شوند ممکن است ترکیبات بالقوه سرطان زایی آزاد کنند که می توانند وارد غذای شما شوند. برای کاهش این خطر باید تنها از ظروف پلاستیکی استفاده شود که برچسب ” فقط برای استفاده در مایکروویو” را داشته باشد. این ظروف یکبار مصرف اند و بعد از گرم کردن غذا باید دور انداخته شوند. بهتر است در مایکرویو از ظروف شیشه ای یا سرامیکی استفاده کنید و برای جلوگیری از پاشیده شدن از کاغذ های مومی، کاغذ پوستی و یا حوله های کاغذی سفید با برچسب مجاز استفاده شود.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟