عدم تحمل لاکتوز چیست؟

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بشوید ” سایت می باشد.

(سالم بشوید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید برای کمک به درمان و یا کنترل بیماری ها است.)

عدم تحمل لاکتوز چیست ؟ با این محدودیت چه باید کرد؟

لاکتوز در روده و به صورت طبیعی توسط آنزیم لاکتاز شکسته و به گلوکز و گالاکتوز تبدیل می شود . سپس این قند ها به سهولت از دیواره روده به درون خون جذب می شوند. اگر این آنزیم وجود نداشته باشد و یا مقدار آن کم باشد، لاکتوز جذب نشده تخمیر می شود و علایم دردناک و آزاردهنده ای از قبیل نفخ ، کرامپ ، اسهال و استفراغ ایجاد می کند.

هیچ درمانی نمی تواند توانایی بدن را در تولید لاکتاز بهبود بخشد اما این علایم را به راحتی می توان از طریق رژیم غذایی کنترل کرد. عدم تحمل لاکتوز قابل کنترل است.

 

محدودیت یا اجتناب از لاکتوز

بعضی از بیماران می توانند صرفا با کاهش مقدار مصرف غذاهای حاوی لاکتوز از قبیل شیر و ماست ، پنیر ، خامه و کره کمی بهبود یابند زیرا آن ها می توانند مقدار کمی لاکتوز را بدون بروز علایم تحمل کنند. با این حال برخی از افراد حتی با مقادیر بسیار اندک و ناچیز لاکتوز هم دچار علایم می شوند برای این افراد آنزیم های لاکتاز موجود هستند که به این افراد در هضم غذاهای حاوی لاکتوز کمک می کنند.

بهتر است افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند باید شیر سویا را امتحان کنند . شیر سویا به صورت طبیعی فاقد لاکتوز است .  برای اطمینان از دریافت کلسیم کافی باید هر روز مقداری لبنیات بدون لاکتوز را مصرف کرد.

غذاهای حاوی کلسیم عبارتند از ماهی آزاد ، اسفناج و سبزیجات دارای برگ های سبز

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟