عملکرد آب آشامیدنی در بدن چگونه است؟

آب آشامیدنی

عملکرد آب در بدن از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

عملکرد آب آشامیدنی در بدن چگونه است؟

بدن شما عمدتا (۵۰ تا ۷۰ درصد) از آب تشکیل شده است. اینکه دقیقا میزان آب بدن شما چقدر است بستگی به سن و میزان چربی و عضله بدن شما دارد. بافت عضلانی نسبت به بافت چربی آب بیشتری دارد. از آنجایی که بدن یک مرد به طور متوسط نسبت به بدن یک زن عضله بیشتری دارد پس به تبع آب بیشتری هم دارد. آب آشامیدنی در بدن شما چه می کند؟

یک انسان در شرایط اضطرار می تواند هفته ها بدون غذا بماند و مواد مغذی مورد نیاز خود را از هضم عضلات و چربی های خود بدست می آورد.

 

بدن شما از چه طریقی آب مصرف می کند؟

آب یک حلال است و بسیاری از مواد را در خود حل می کند و مواد مغذی و سایر مواد (مانند گلبول های خون ) را در تمام بدن به حرکت در می آورد و به هر اندامی امکان انجام عملکرد اختصاصی اش را می دهد.

 

شما برای عملکرد های زیر به آب نیاز دارید:

 

 • هضم غذا و حل کردن مواد مغذی و حرکت دادن غذا در طول مجرای گوارشی
 • حمل محصولات دفعی به بیرون از بدن
 • تامین محیطی که واکنش های بیو شیمیایی مانند متابولیسم (هضم غذا ، ایجاد انرژی و ساختن بافت ها ) در آن رخ می دهند.
 • ارسال پیام الکتریکی بین سلول ها تا عضلات تان را حرکت دهید، چشم هایتان را ببینید ، مغزتان فکر کند و غیره
 • تنطیم دمای بدن
 • لغزنده کردن قطعات متحرک بدن

حفظ مقدار مناسب آب مورد نیاز در بدن

سه چهارم آب بدن شما مایع داخل سلولی (مایع موجود داخل سلول ها ) است. الباقی آن مایع خارج سلولی می باشد که شامل سایر مایعات بدن از جمله موارد زیر می شود:

 • مایع بینابینی (مایع بین سلول ها )
 • پلاسمای خون (مایع شفاف موجود در خون)
 • لنف (یک مایع شفاف متمایل به رنگ زرد که از بافت های بدن جمع آوری می شود و به سمت غده های لنفاوی و در نهایت عروق خونی جریان می یابد)
 • ترشحات بدن مانند عرق
 • ادرار

یک بدن سالم دارای مقدار مناسبی از مایع داخل و خارج سلولی است به این وضعیت در پزشکی تعادل مایع گفته می شود. حفظ تعادل مایع در بدن شما برای زندگی ضروری است. اگر آب داخل سلولی خیلی کم باشد سلول چروکیده می شود و می میرد و اگر آب خیلی زیاد باشد ، سلول می ترکد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟