چرا باید غلات کامل مصرف کنیم؟

غلات کامل

فواید انتخاب غلات کامل از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

چرا باید غلات کامل مصرف کنیم؟

غلات کامل چیست؟ هر غله ای که از زمین می روید به شکل غله کامل می روید و این بشر است که در پروسه تهیه غذا آن را ناکامل می کند. این غله کامل (در واقع دانه ها یا بذرهای گیاه) دارای ۳ بخش؛ سبوس(bran)، گیاهک و یا رویان(germ)، قسمت اندوسپرم(endosperm) است.غلات کامل در قیاس با غلات تصفیه شده (از جمله: نان سفید، برنج سفید و آرد سفید) حاوی مقادیر بیشتری از : پروتئین، فیبر، ویتامین ها ( B,E) و مواد معدنی (منیزیم و آهن ) و آنتی اکسیدان های کمیاب هستند.

اجزای مختلف غلات کامل:

۱. سبوس(bran):

پوسته خارجی دانه ها و حاوی آنتی اکسیدانها، ویتامین ب و فیبر می باشد. ( ممکن است با سبوس گندم یا سبوس جو آشنا شده باشید؛ که در برخی فروشگاهها یافت می شوند و از اجزای تشکیل دهنده برخی تولیدات غله ای می باشند).

۲. گیاهک و یا رویان(germ):

در واقع حکم جنین دانه را دارد و در هنگام گرده افشانی می تواند رشد نموده و گیاه کاملی را برویاند. این قسمت از دانه حاوی ویتامینها، پروتئین، مواد معدنی و چربی های سالم می باشد.

۳. اندوسپرم(endosperm) :

اندوسپرم در واقع یک ذخیره غذایی است که انرژی مورد نیاز برای گیاه جوان را فراهم می آورد. قسمت اعظم مواد غذایی دانه درونی شامل کربوهیدراتها و قسمت کمتر آن شامل: پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می باشد.

غلات کامل مانند:

برنج وحشی ، برنج قهوه ای ، گندم کامل ، جوی کامل، جوی دوسر ، چاودار ، بلغور گندم ، ذرت بو داده ، آمارانت (amaranth)، کینوا (quinoa)، ارزن، ذرت خوشه ای یا سورگوم (Sorghum)، تریتیکاله (triticale) 

 

مطالب بیشتر در مورد انتخاب هوشمندانه مواد غذایی را مطالعه فرمایید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟