محصولات تراریخته و ناگفته های آن

محصولات تراریخته

محصولات تراریخته از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

محصولات تراریخته و ناگفته های آن

محصولاتی که از طریق اصلاح و مهندسی ژن های یک موجود به وجود می آید محصولات اصلاح شده یا محصولات تراریخته می گویند که معادل (Genetically Modified Organisms (GMO است. از آنجایی که در تمامی موجودات زنده ساختار DNA یکسان می باشد دانشمندان می توانند صفت مورد نظر از یک موجود زنده را جدا کنند و آن را به جاندار دیگر منتقل کنند تا دارای آن صفت شود. مثلا برای اینکه محصول گوجه فرنگی را در مقابل سرما محافظت کنند ، صفت مقاومت به سرما را از نوعی ماهی اقیانوسی جدا می کنند و وارد بذر گوجه فرنگی می کنند.

مشکل محصولات تراریخته کجاست؟

شرکت های تولید کننده این بذرها ادعا می کنند که محصولات حاصل از این بذرها در مقابل آفات و حشرات مقاوم هستند و باعث بهره وری در کشاورزی و تولید محصول بیشتر خواهد شد. اما به مرور زمان ضرری که این محصولات دستکاری شده به محیط زیست و بدن انسان ها می زند بسیار بیشتر از منافع آن هاست.

به طور مثال یکی از خطرات مهم این محصولات این است که گرده های آن ها آلودگی ژنتیکی ایجاد می کند. باعث انقراض حشرات مفید ، فقر خاک و از بین رفتن مواد آلی خاک می شوند.

در سال ۲۰۱۳ یک دانشمند به‌نام «بوهن» و همکارانش مطالعات خودشان را به‌روی سه نوع سویا شروع کردند؛ این سه نوع سویا شامل گونه‌های ارگانیک، پرورش‌یافته با سموم شیمیایی و سویا‌های دستکاری ژنتیکی شده بودند؛ این تحقیقات و مطالعات نشان داد که سویاهای دستکاری ژنتیک شده فاقد گلوکز، فروکتوز و قندهای خوب موجود در سویای ارگانیک هستند و به‌عوض فیبر بیشتری در آنها موجود است که باعث ضخامت بیشتر گیاه شده همچنین سم بیشتری را به خود جذب می‌کنند و گلایفوسیت بیشتری در آن وجود دارد که متأسفانه باعث ایجاد انواع بیماریها و سرطان ها در انسان می‌شود.

 

در ایران چون متاسفانه محصولات تراریخته برچسب گذاری نمی شوند نمی توان گفت که دقیقا چه محصولاتی اصلاح ژنتیک شده اند ولی کتان ، سویا ، روغن کانولا یا کلزا و مشتقات آن ها به طور مشخص دستکاری شده اند و در انواع محصوات دیگر هم تراریخته هستند که کاملا شناسایی نشده اند.

اولین گام این است که باید مردم آگاه شوند و اطلاعات آن ها در مورد این محصولات و مضرات آن ها بالا رود. گام بعدی این است که تا جای ممکن محصولات ارگانیک خریداری شوند و از مسئولین درخواست شود که تمام محصولات موجود در بازار برچسب واضح و شفاف داشته باشن چون این حق طبیعی افراد است که مردم بدانند که دقیقا چه می خورند چون به آینده و نسل آن ها بستگی دارد.

محققان ثابت کرده اند که محصولات تراریخته در درازمدت باعث ایجاد سرطان های سینه ، کبد ، کلیه ، ناباروری و سقط جنین می شوند.

Tags:

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟