مواد غذایی ارگانیک و دانستنی های آن

مواد غذایی ارگانیک

مواد غذایی ارگانیک از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

همه چیز را در مورد مواد غذایی ارگانیک و دانستنی های آن بدانید

برای شروع  سبک سالم خوردن ، خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر ، غلات کامل و انتخاب هوشمندانه چربی ها بسیار عالی است اما این سوال پیش می آید که آیا این موادی که در سبک سالم خوردن مصرف می کنیم واقعا سالم هستند؟

 

معنی ارگانیک چیست؟

اصطلاح ” ارگانیک” به محصولات کشاورزی اطلاق می شود که الزامات خاصی در مورد آنها رعایت شده باشد. این محصولات باید در یک خاک امن پرورش یابند خاکی که هیچ گونه اصلاحاتی روی آن انجام نشده و کاملا طبیعی است. این محصولات نباید در معرض آفت کش های مصنوعی ، ژن های مهندسی و کود های مشتق از نفت و فاضلاب قرار گیرند. همچنین دام های ارگانیک نیز باید از مواد ارگانیک تغذیه شوند و هیچ گونه آنتی بیوتیک و هورمون رشد و … به آنها تزریق نشود.

 

مزایای محصولات و مواد غذایی ارگانیک؟

غذاها و مواد غذایی ارگانیک دارای مواد مغذی بیشتر نسبت به محصولات مشابه غیر ارگانیک می باشند مثلا آنتی اکسیدان بیشتری دارند. و همچنین افراد مبتلا به آلرژی های غذایی با خوردن این مواد غذایی  دیگر مشکلی نداشتند.. علاوه بر این ها:

  • محصولات ارگانیک شامل آفت کش ها کمتر است. آفت کش ها مواد شیمیایی مانند قارچ کش، علف کش ها، حشره کش ها و می باشد. این مواد شیمیایی به طور گسترده ای در کشاورزی مرسوم، استفاده می شود و باقیمانده بر روی (و در) غذایی که می خوریم باقی می ماند.
  • محصولات ارگانیک چون فاقد مواد نگهدارنده هستند معمولا تازه هستند و این تازگی منجر به عطر و طعم بهتر می شود.
  • کشاورزی ارگانیک برای محیط زیست بهتر است. کشاورزی ارگانیک منجر به کاهش آلودگی (هوا، آب، خاک)، حفظ آب، کاهش فرسایش خاک، افزایش حاصلخیزی خاک، و مصرف انرژی کمترمی شود. کشاورزی بدون آفت کش ها نیز برای پرندگان ، حیوانات کوچک و همچنین افرادی که در نزدیکی مزارع کار می کنند سالم تر است.
  • برای دام های ارگانیک آنتی بیوتیک استفاده نمی شود. انتی بیوتیک در دام ها باعث به وجود آمدن باکتری های مقاوم در آنها می شود و شخصی که به واسطه مصرف این دام ها بیمار شود دیگر بدنش نسبت به انتی بیوتیک مقاوم است.
  • گوشت و شیر ارگانیک از نظر مواد مغذی غنی تر از نمونه های مشابه غیر ارگانیک است. مطالعات نشان میدهد که اسید های چرب امگا۳ در این مواد تا ۵۰ درصد بیشتر است.

آیا محصولات محلی ارگانیک هستند؟

برای محصولات محلی استاندارد خاصی وجود ندارد. به طور کلی به محصولاتی که در مقیاس کوچک و در نزدیک محل زندگی مثل باغچه خانه رشد کرده باشد ، محلی اطلاق می شود که ممکن است مانند محصولات ارگانیک در آنها از سم ها و مواد شیمیایی استفاده نشده باشد و یا  در حدی استفاده شده باشد.

حال این سوال مطرح است که چرا مردم تمایل برای خرید محصولات محلی دارند؟

  • خرید محصولات محلی اقتصاد محلی را تقویت می کند و پول در همان جامعه می چرخد و باعث رونق می شود.
  • از نظر هزینه های حمل و نقل به صرفه است و در انرژی های صرف شد در حمل و نقل نیز صرفه جویی می شود.
  • چون محل تولید این محصولات و بازار فروش آنها نزدیک است بنابراین محصلات اغلب تازه هستند و عطر و طعم بهتری دارند.
Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟