مکمل های غذایی سالم انتخاب کنید و بخورید

مکمل

آشنایی با مکمل های غذایی سالم در وب سایت تخصصی سالم زیستی

 

مکمل های غذایی سالم را انتخاب کنید.

 

مکمل به هر قرص ، کپسول ، پودر و یا مایعی گفته می شود که شما از راه دهان می خورید و حاوی یک ماده مغذی است. مکمل ها ممکن است محصولات تک ماده ای باشند مثل کپسول های ویتامین E و یا محصولات ترکیبی مثل پودرهای پروتئینی مورد علاقه ورزشکاران.

بسیاری از مردم مکمل های حاوی ویتامین و مواد معدنی را یک راه سریع و آسان جهت دستیابی به مواد مغذی می دانند بدون اینکه پول زیادی بابتش بدهند ، در آشپزخانه وقت صرف کنند و چربی و قند اضافه وارد بدنشان کنند. بعضی ها مکمل ها را بیمه تغذیه ای می دانند و بعضی دیگر حتی مکمل های را به جای داروهای طبی استفاده می کنند. به طور کلی متخصصان تغذیه توصیه می کنند که وقت و پولتان را صرف تهیه غذا و میان وعده هایی کنید که مواد مغذی مورد نیازتان را در رژیم غذایی متعادل و خوشمزه فراهم کند. اگرچه هر فرد متخصصی می پذیرد که در بعضی از شرایط مکمل ها می توانند ارزشمند باشند. در واقع ناخوشی، سن و سال ، سلیقه غذایی و بعضی مسایل مربوط به جنسیت ممکن است شما را در موقعیتی قرار دهد که نتوانید تمام مواد مغذی مورد نیازتان را از غذا بدست آورید.گاهی اوقات بعضی بیماری های متابولیک و بیماری های اعضای گوارشی (کبد ، کیسه صفرا ، لوزالمعده و روده ها) در هضم طبیعی غذا و جذب مواد مغذی تداخل ایجاد می کنند و برای جبران این این تفاوت به مکمل ها نیاز است. کسانی که دچار آسیب های جدی شده اند (مثل سوختگی ها ) و یا دوران نقاهت اعمال جراحی را سپری می کنند ممکن است مواد مغذی بیشتری نسبت به قبل احتیاج داشته باشند که در این موارد پزشک مکمل ها را تجویز می کند.

از سوی دیگر افراد سالمی که یک رژیم غذایی مغذی دارند نیز ممکن است بخواهند برای اطمینان از اینکه تغذیه کافی دارند از مکمل ها استفاده کنند و تحقیقات بسیاری از این انتخاب حمایت می کنند.

حال مساله اینجاست که چگونه بی خطر ترین و موثر ترین محصول را انتخاب کنید. نکات زیر شما را در این راه هدایت می کند:

 • انتخاب یک مارک شناخته شده از مکمل های غذایی :

  اگرچه FDA نمی تواند از سازندگان محصول بخواهد که داده های بی خطر و موثر بودن محصولاتشان را ارائه دهند ولی یک نام معتبر روی برچسب ، مقداری در مورد کیفیت محصول به مصرف کننده قوت قلب می دهد (مارک های شناخته شده اصولا سرع تر به فروش می روند). حروف USP (فارماکوپه ایالات متحده ، یک سازمان آزمایش خوشنام )  از معیارهای دیگر کیفیت است. دیدن برچسب ” آزاد سازی مطمئن” یا ” آزاد سازی ثابت شده” نیز به معنی آن است که مکمل به آسانی در بدن شما جذب می شود.

 • چک کردن فهرست مواد تشکیل دهنده مکمل های غذایی :

  برچسب روی مکمل را چک کنید. برچسب ها باید دربرگیرنده تمام مواد تشکیل دهنده باشند. برچسب محصولات ویتامین و مواد معدنی باید تمام مقدار هر ماده مغذی در هر قرص به اضافه DV% (درصد ارزش روزانه) و درصد RDA (مقدار ماده غذایی مجاز توصیه شده) را ارائه دهد.

 • توجه به تاریخ انقضای مکمل های غذایی :


  اثر بخشی تمام مکمل های غذایی به مرور زمان کم می شود. همیشه محصولی را که طولانی ترین دوره مصرف دارد را انتخاب کنید.

 • دقت به طریقه نگهداری مکمل های غذایی :

  حتی زمانی که یک محصول با تاریخ انقضای صحیح را انتخاب می کنید، اگر آن را در جای درست نگهداری نکنید ممکن است اثر خود را از دست بدهد. بعضی از مکمل ها حتما باید در یخچال نگهداری شوند و بعضی دیگر در جای خشک و خنک. از قرار دادن مکمل ها در کابینت بالای اجاق و روی یخچال خود داری کنید.(گرمای ساطع شده از پشت یخچال بر روی مکمل ها تاثیر می گذارد).

 • انتخاب یک دوز منطقی در مکمل های غذایی :

  شما به محصو.لاتی با علامت ” فوق قوی” و یا ” درمانی ” نیازی ندارید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. مکملی را انتخاب کنید که بیشتر از RDA مورد نیاز برای هر ماده تشکیل دهنده نداشته باشد.

 • پرهیز از زیاده روی در مکمل های غذایی :

  سازمان FDA به تولید کنندگان اجازه ادعای درمان بیماری یا جلوگیری از آن را نمی دهد بنابر این اگر با ادعاهای نظیر” این محصول کلسترول شما را پایین می آورد” و … مواجه شده اید بدانید که در این مورد زیاده روی شده است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟