نشانه های عدم تعادل هورمون ها

نشانه های عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی  از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

نشانه های عدم تعادل هورمون ها

عدم تعادل هورمونی تحت تأثیر عواملی مانند شیوه زندگی، نوع تغذیه، آلودگی، حالات روحی و سن فرد است.

۱۰ نشانه عدم تعادل هورمونی عبارتند از:

عدم تعادل هورمونی را می توان با مصرف دارو یا تغییر در شیوه زندگی اصلاح کرد.

۱- عصبانیت یا افسردگی

یکی از مهم ترین نشانه های عدم تعادل هورمونی، شروع ناگهانی عصبانیت یا افسردگی است. این مشکل می تواند به دلیل سطوح پایین هورمون ملاتونین در بدن باشد. این هورمون برای حفظ تعادل ریتم روزمره بدن شما لازم است. این مورد به سن شما نیز بستگی دارد.

۲- فشار خون بالا

میزان سدیم بدن توسط هورمون آلدوسترون تنظیم می شود. اگر شما دچار یک وضعیت به نام تنگی شریان کلیوی باشید، هورمون از طریق آن وارد جریان خون می شود. این عدم تعادل هورمونی، فشار خون را افزایش می دهد.

۳- کاهش میل جنسی

میل جنسی ضعیف یکی دیگر از علائمی است که نشان می دهد دارای عدم تعادل هورمونی هستید. مقادیر خیلی کم هورمون تستوسترون می تواند باعث کاهش میل جنسی در مردان و زنان شود.

۴- گر گرفتگی و لرز

این یک علامت شایع در زنان نزدیک به سن یائسگی و پس از یائسگی است. این حالت در طول شب به وجود می آید. کاهش هورمون استروژن باعث می شود عروق خونی گشاد شوند و فرد دچار گرما، گرگرفتگی، تعریق و لرز شود.

۵- افزایش وزن

عدم تعادل هورمونی می تواند به افزایش وزن منجر شود. اگر بدن شما سطح بالایی از هورمون های کورتیزول و انسولین را داشته باشد، بیشتر غذا می خورید و این پرخوری باعث افزایش وزن می شود.

به یاد داشته باشید اضافه وزن می تواند منجر به تولید سطح بالایی از هورمون های جنسی مانند استروژن و تستوسترون شود و این عدم تعادل در هورمون ها به ویژه پس از یائسگی می تواند به اضافه وزن منجر شود.

۶- خستگی بیش از حد

با وجود خوابیدن به مقدار کافی، احساس ضعف و بی حالی می کنید و نیاز شدیدی به مصرف کافئین دارید که به نظر می رسد مشکل شما را حل نمی کند.خستگی، شاخص مهم و اصلی عدم تعادل هورمونی در بدن است. ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول در اثر استرس، مانع از عملکرد سایر هورمون ها می شود.

۷- نوسانات خلقی یا کج خلقی

اگر تغییرات خلق و خوی اخیر شما باعث شده که دشمنان شما بیشتر از دوستان شما شوند، شاید دچار عدم تعادل هورمونی شده باشید. مقادیر خیلی کم هورمون تستوسترون باعث بدخلقی و حالات روحی شدید می شود.

۸- گرفتگی ذهن

آیا نمی توانید به یاد بیاورید که کلید ماشین خود را کجا گذاشته اید؟ یا ایمیل خود را فرستاده اید یا نه؟کاهش حافظه یا گرفتگی ذهن از علائم عدم تعادل هورمونی هستند. مقادیر کم هورمون پروژسترون (تعیین کننده عملکرد شناختی) یا مقادیر بالای هورمون استروژن باعث اشتباهات ذهنی یا گرفتگی تفکر می شود.

۹- آکنه و موی زائد

بعد از سن ۳۰ سالگی، آکنه معمولا بروز نمی کند، اما گاهی اوقات عدم تعادل هورمونی باعث تحریک آکنه یا رشد موهای زائد در زنان می شود. مقادیر بالای هورمون تستوسترون در زنان اغلب باعث بروز این علائم می شود.

۱۰- مفاصل دردناک

درد مفاصل بخش طبیعی از فرآیند پیر شدن است، اما بیشتر این دردهای افزایش سن مربوط به عدم تعادل هورمونی مثل DHEA است که پیش ساز هورمون های استروژن، تستوسترون و کورتیزول است. مقادیر ناکافی این هورمون ها باعث تسریع فرآیند پیری می شود.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟