وانیلین و وانیل چه فرقی با هم دارند؟

وانیلین و وانیل

وانیلین از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

وانیلین همان وانیل است؟

آیا فرق وانیلین و وانیل را می دانید ؟ وانیل از گل ارکیده بدست می آید. حدود ۶۰ نوع گل ارکیده وجود دارد که تعداد کمی از آن ها برای تهیه وانیل مناسب هستند که به آن ها وانیلا ارکید (Vanilla Orchid) می گویند. وانیل بعد از زعفران دومین ادویه گرانقیمت جهان است.

وانیل خواص دارویی زیادی دارد مثل پیری پوست و تاثیر بر سیستم عصبی و …

وانیلین یکی از مهم ترین مواد طعم دهنده و معطر است و در تولید مواد غذایی و بهداشتی و دارویی به کار می رود.  بهترین منبع تولید وانیلین گیاه وانیلا است که از نوعی ارکیده بدست می آید. از آنجا که زراعت و افزایش گل ارکیده ای که وانیل از آن بدست می آید به سختی صورت می گیرد و هزینه آن زیاد است بنابراین وانیلین صورت مصنوعی وانیل است که بیشتر در تولیدات صنعتی کاربرد دارد. وانیلین در واقع نسخه ارزان و شیمیایی گیاه اصلی است که همان طعم و بوی وانیل را دارد و برخی از آزمایشات نشان داده اند که سمی ضعیف به نام (MSG) در آن به کار رفته است. وانیلین به هیچ عنوان خواص وانیل را ندارد و مصرف بی رویه آن بسیار مضر است.

اگر نگاهی به برچسب مواد خوارکی بیاندازید وانیلین را تقریبا در اکثر مواد خوراکی صنعتی می بینید. مصرف بیش از اندازه این ماده به عبارتی مصرف بیش از اندازه مواد خوراکی صنعتی اثرات مخربی برای بدن دارد ، باعث محدود شدن انزیم های کبدی و واکنش های آلرژیک شدید می شود.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟