وانیلین و وانیل چه فرقی با هم دارند؟

وانیلین و وانیل

وانیلین از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

وانیلین همان وانیل است؟

آیا فرق وانیلین و وانیل را می دانید ؟ وانیل از گل ارکیده بدست می آید. حدود ۶۰ نوع گل ارکیده وجود دارد که تعداد کمی از آن ها برای تهیه وانیل مناسب هستند که به آن ها وانیلا ارکید (Vanilla Orchid) می گویند. وانیل بعد از زعفران دومین ادویه گرانقیمت جهان است.

وانیل خواص دارویی زیادی دارد مثل پیری پوست و تاثیر بر سیستم عصبی و …

وانیلین یکی از مهم ترین مواد طعم دهنده و معطر است و در تولید مواد غذایی و بهداشتی و دارویی به کار می رود.  بهترین منبع تولید وانیلین گیاه وانیلا است که از نوعی ارکیده بدست می آید. از آنجا که زراعت و افزایش گل ارکیده ای که وانیل از آن بدست می آید به سختی صورت می گیرد و هزینه آن زیاد است بنابراین وانیلین صورت مصنوعی وانیل است که بیشتر در تولیدات صنعتی کاربرد دارد. وانیلین در واقع نسخه ارزان و شیمیایی گیاه اصلی است که همان طعم و بوی وانیل را دارد و برخی از آزمایشات نشان داده اند که سمی ضعیف به نام (MSG) در آن به کار رفته است. وانیلین به هیچ عنوان خواص وانیل را ندارد و مصرف بی رویه آن بسیار مضر است.

اگر نگاهی به برچسب مواد خوارکی بیاندازید وانیلین را تقریبا در اکثر مواد خوراکی صنعتی می بینید. مصرف بیش از اندازه این ماده به عبارتی مصرف بیش از اندازه مواد خوراکی صنعتی اثرات مخربی برای بدن دارد ، باعث محدود شدن انزیم های کبدی و واکنش های آلرژیک شدید می شود.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟