پروتئین های مفید را به خوبی می شناسید؟

پروتئین های مفید

پروتئین ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

 

پروتئین های مفید را به خوبی می شناسید؟

 

پروتئین ها حدودی نیمی از مواد بدن انسان را تشکیل می دهند. یک سوم پروتئین موجود در بدن در عضلات ، یک پنجم آن در استخوان ها و غضروف ها و یک دهم آن در پوست و بقیه بافت ها و مایعات بدن به جز صفرا و ادرار که فاقد پروتئین هستند ، موجود است.

در خون نیز چند نوع پروتئین وجود دارد که مهمترین آن ها هموگلوبین است که هم ناقل اکسیژن برای بافت های بدن و هم ناقل گاز کربنیک و دفع کننده ان از طریق ریه هاست. گاماگلوبین هام یکی از بهترین پروتئین های خون است که وظایف مربوط به ایمنی بدن را به عهده دارد.

هر پروتئین از اجزای کوچکی به نام اسید آمینه تشکیل شده است. اسید های آمینه ۲۰ نوع مختلف دارد. که ۱۰ نوع ان را بدن نمی تواند بسازد و باید از خارج تامین شود تا بدن با کمبود آن مواجه نشود.

هر گاه بتوانیم با مصرف پروتئین آن ۱۰ نوع اسید آمینه ای که بدن تولید نمی کند را به او برسانیم پروتئین کامل مصرف کرده ایم.

 

از مهم ترین پروتئین های حیوانی می توانیم مواد غذایی زیر را نام ببریم:

انواع گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و لبنیات

از مهم ترین پروتئین های گیاهی می توانیم مواد غذایی را نام ببریم:

بادام، گردو ، فندق ، پسته ، نارگیل ، بادام هندی ، لوبیا ، سویا ، گندم ، ذرت ، جو ، نخود ، ماش ، عدس و سایر حبوبات و غلات

بهترین روش برای استفاده از پروتئین های گیاهی ترکییب کردن آن ها با هم است پروتئین های گیاهی ضمن اینکه نیاز بدن انسان را تامین می کند مضرات پروتئین حیوانی را ندارد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟