چای ایرانی مرغوب را چگونه تشخیص دهیم؟

چای مرغوب ایرانی

چای از نگاهوب سایت تخصصی “سالم زیستی”

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخرید ” است.

( مجموعه ای از راهنمایی ها در مورد خرید محصولات سالم است)

چای ایرانی مرغوب را چگونه تشخیص دهیم؟

چای پر مصرف ترین نوشیدنی ایران است . اکثر چای های ایرانی بدون سم تولید می شود و بی ضرر هستند و همچنین مواد افزودنی و اسانسی نیز به آن ها اضافه نمی شود ولی در عوض  چای خارجی وارداتی دارای اسانس ها و طعم ها و بوهای افزودنی هستند. چای مرغوب ایرانی بخرید.

در هنگام خرید چای ایرانی به این موارد دقت کنید:

  • چای را به دقت نگاه کنید باید یک دست و درشت باشد. چای های درشت بهتر از چای ریز است و رنگ بهتری تولید می کند چای ریز رنگ کدر و طعم تلخ تری دارد.
  • چای در فصل های بهار ، تابستان و پاییز برداشت می شود . چای بهاره مرغوب تر است هرچه به سمت تابستان و پاییز پیش می رویم قسمت های چوبی گیاه بیشتر می شود.
  • به طور کلی سه نوع عمده چای در دنیا تولید می شود برگ های گیاه چای پس از چیدن برای عملیات تخمیر فرستاده می شوند در این مرحله برگ گیاه خشک و سیاه می شود و چای سیاه تولید می شود که عمده استفاده در ایران را دارد. اگر مرحله خشک کردن سریع اتفاق بیفتد و تخمیر انجام نشود چای سبز حاصل می شود که فوایدش بیشتر از چای سیاه است و خواص آنتی اکسیدانی عالی دارد. نوع دیگر چای در حالت نیمه تخمیر بدست می آید که به چای اورنگ معروف است و مابین چای سیاه و سبز است.
  • چای های پرزدار طعم و بوی بهتری دارند معمولا چای های شهر لاهیجان دارای این خصوصیت هستند و مرغوب ترین چای ایرانی شناخته شده اند.
  • گاهی برای تشخیص چای طبیعی و سالم چاره ای جز دم کردن چای نیست. چای طبیعی فقط ۲۰ دقیقه به دم کشیدن نیاز دارد و بعد از اینکه در استکان ریخته می شود تا قبل از ۱۵ دقیقه نباید تغییر رنگ دهد و ته نشین شود.
  • بهترین روش دم کردن چای برای اینکه مواد مفید داخل آن از بین نرود این است که بعد از اینکه آب کاملا به جوش آمد شعله را کم کنید تا اثری از قلیان آب ظاهر نباشد سپی این آب را روی چای خشک داخل قوری بریزید به اندازه یک سوم قوری را آب بریزید و ۲۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. بهترین جنس قوری برای دم کردن چای قوری چینی است.
Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟