چربی ها را بهتر بشناسیم

چربی ها را بهتر بشناسیم

چربی ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

 

چربی ها را بهتر بشناسیم

چربی ها یکی از مهم ترین مواد غذایی هستند که به مصرف سلول ها می رسند و انرژی تولید می کنند. چربی ها علاوه بر این در ساخت ترکیبات هورمونی و مهم تر از آن ، در ساختمان غشا سلول ها سهم مهمی دارند. چربی ها غذا را مطبوع می کنند و پس از جذب زیر پوست جمع می شوند و انسان را از سرما محافظت می کنند و باعث لطافت پوست می شوند. چربی ها را بهتر بشناسیم.

چربی ها را می توان به دو گروه اصلی چربی های گیاهی و چربی های حیوانی تقسیم کرد:

 

چربی های حیوانی:

این چربی ها عموما به صورت جامد هستند و با مصرف آن ها انرژی زیادی تولید می شود. امروزه با توجه به عدم فعالیت های فیزیکی افراد و وجود تنش های عصبی ، مصرف این چربی ها می تواند انواع بیماری های کبدی و قلبی و عروقی را به همراه داشته باشد.

چربی های حیوانی عبارتند از دنبه ، پیه ، شحره ، کره ، روغن حیوانی یا روغن زرد و چربی موجود در سایر فرآورده های لبنی

این چربی ها عمدتا اشباع می شوند و استفاده از آن ها در صورت عدم فعالیت فیزیکی مناسب موجب اضافه وزن و مشکلات قلبی و … می شوند و فقط در صورتی می توانید با خیال راحت و به صورت همیشگی از روغن ها و چربی های حیوانی استفاده کنید که مثل یک فرد عشایر روزانه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 

چربی های گیاهی:

این نوع چربی های اکثرا مایع هستند و در سلامت نقش موثری ایفا می کنند. از میان چربی های گیاهی فقط روغن نارگیل است که چربی اشباع می باشد و به صورت جامد است. یکی از محاسن چربی های گیاهی این است که در جداره عروق رسوب نمی کنند و موجب گرفتگی عروق نمی شوند و بر عکس به خاطر داشتن اسید های مختلف از جمله اسید لینولیک از تجمع چربی های در دیواره رگ ها جلوگیری می کنند.

منابع چربی های گیاهی عبارتند از روغن های زیتون ، آفتابگردان ، کنجد ، سویا ، پنبه دانه ، گردو ، بادام، فندق ، پسته ، ذرت ، بادام زمینی ، برزک ، تخم کتان و …

قابل ذکر است که هر نوع روغنی را با توجه به نقطه دود آن باید به نحو مناسبی استفاده کرد اغلب روغن های گیاهی برای پخت و پز و استفاده مستقیم بدون حرارت مناسب هستند و نباید برای مصارف سرخ کردنی از آن ها استفاده کرد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟