چه موقع باید آب بیشتری بنوشیم؟

آب بیشتر

مقدار آب نوشیدنی از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

چه موقع باید آب بیشتری بنوشیم؟

بدن شما عمدتا (۵۰ تا ۷۰ درصد) از آب تشکیل شده است. اینکه دقیقا میزان آب بدن شما چقدر است بستگی به سن و میزان چربی و عضله بدن شما دارد. بافت عضلانی نسبت به بافت چربی آب بیشتری دارد. از آنجایی که بدن یک مرد به طور متوسط نسبت به بدن یک زن عضله بیشتری دارد پس به تبع آب بیشتری هم دارد.

یک انسان در شرایط اضطرار می تواند هفته ها بدون غذا بماند و مواد مغذی مورد نیاز خود را از هضم عضلات و چربی های خود بدست می آورد.

 

در بعضی اوقات باید بیشتر از حالت نرمال آب مصرف کنید:

  • وقتی دچار ناراحتی معده شده اید

اسهال یا استفراغ مکرر منجر به خروج آب و الکترولیت ها از بدن می شود. همچنین برای جبران مایعی که موقع نفس کشیدن در هنگام تب از دست می دهید به آب بیشتری نیاز دارید.

زمانی که به اندازه ای که آب بدنتان را از دست می دهید که دچار کم آبی خطرناک می شوید، الکترولیت های مورد نیاز برای حفظ تعادل مایعات ، تنظیم دمای بدن و دوز های محرک واکنش های بیوشیمیایی را نیز از دست می دهید. در این صورت ، آب به تنهایی نمی تواند کمبود این الکترولیت ها را جبران کند و باید با پزشکتان در مورد مصرف نوشیدنی ای که در عین جبران کم آبی بدنتان معده شما را آزرده نکند ، مشورت کنید.

 

  • در یک محیط گرم ، ورزش یا کار می کنید

زمانی که گرمتان است بدن شما عرق می کند، رطوبت تبخیر می شود و در نتیجه خونی که از مرکز بدنتان به سطح پوست شما رسیده خنک می شود، خون خنک شده به مرکز بدنتان بر می گردد و بدین ترتیب دمای بدنتان را پایین می آورد.

اگر بدنتان را خنک نکنید همچنان آب از دست می دهید و اگر همچنان آب از دست دهید اتفاقات خطرناکی برایتان می افتد. چون علاوه بر آب ، الکترولیت های بدنتان هم از دست می رود. در این حالت عضلات منقبض می شوند و حالت ضعف پیدا می کنید و دیگر تعریق شما را خنک نمی کند و دمای مرکزی بدنتان بالا می رود و در صورت برطرف نکردن آن دچار گرمازدگی می شوید که بالقوه می تواند کشنده باشد.

 

  • رژیم غذایی پر پروتئین دارید

شما برای حذف ترکیبات نیتروژنی موجود در پروتئین به آب اضافی نیاز دارید. این مساله در مورد شیرخوارانی که شیرخشک پر پروتئین مصرف می کنند و نیز بزرگسالانی که رژیم غذایی پر پروتئین کاهنده وزن دارند صادق است .

  • دارو های خاص مصرف می کنید

از آنجایی که بعضی از داروها با آب و الکترولیت ها اثر متقابل دارند ، هرگاه پزشک برای شما دارویی تجویز می کند حتما از او بپرسید که آیا به نوشیدن آب و الکترولیت اضافی نیاز است یا خیر. برای مثال :

  • مدرها : دفع سدیم ، پتاسیم و کلر را افزایش می دهد.
  • نیومایسین (نوعی انتی بوتیک ): سدیم را به ترکیبات نامحلول متصل می کند و دسترسی به ان برای بدن شما محدود می کند.
  • کلشی سین ( یک نوع داروی ضد نقرس): جذب سدیم را پایین می آورد

 

  • اگر فشار خون بالا دارید

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟