چگونه از چربی ها هوشمندانه استفاده کنیم؟

چربی ها

آشنایی با استفاده هوشمندانه از چربی ها از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

چگونه از چربی ها هوشمندانه استفاده کنیم؟

چربی ها همگی بد نیستند. نوع غیر اشباع  آن ها مفید تر از انواع دیگر  هستند و در سوخت و ساز مولکولی در مقایسه با چربی های اشباع نسبتا حاوی مقدار کمتری از انرژی (کالری کمتر) هستند. اگر در مورد آن ها دقیق تر بدانیم می توانیم با انتخاب درست نیازمان به چربی را برطرف کنیم و در عین حال به بدنمان آسیبی نرسانیم.

چربی غیر اشباع :

نوعی  است که در زنجیره آن دست کم یک پیوند مضاعف وجود داشته باشد. دو نوع چربی غیر اشباع داریم:
۱-تک اشباع نشده که باعث کاهش کلسترول می شوند
۲-چند اشباع نشده که خود به دو گروه اسید های چرب امگا ۳ و اسید های چرب امگا ۶ تقسیم می شوند که باعث کاهش فشار خون و جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی می شوند

چربی های غیر اشباع مانند:
روغن زیتون ، روغن کنجد و چربی های موجود در آجیل ها ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ ، سویا ، آووکادو و …

 

چربی اشباع:

نوعی است که در آن پیوندهای کربنی در جداره عروق و غشای سلول ها رسوب کرده و باعث افزایش کلسترول LDL می شوند.

چربی های اشباع مانند :

روغن های جامد و چربی های موجود در گوشت قرمز ، سس ها ، شیرینی ها ، لبنیات ، شکلات، کره ، خامه ، غذاهای سرخ شده ، سوسیس و کالباس و …

 

بنابراین با وارد کردن چربی های غیر اشباع در سبد غذایی خانواده خود آن ها را در مقابل افزایش کلسترول و بیماری های قلبی و عروقی و فشارخون بالا بیمه کنیم.

 

مطالب بیشتر در مورد انتخاب هوشمندانه مواد غذایی را مطالعه فرمایید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟