کبد حیاتی را پاس بداریم

کبد حیاتی

کبد و غذاهای مفید و مضر برای آن از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

ساختمان کبد حیاتی و موادغذایی مفید و مضر برای آن

کبد اندامی است که در سمت راست سینه زیر دنده ها قرار دارد و بزرگ ترین غده موجود در بدن انسان است. کبد در خانم ها کوچک تر از آقایان است . کبد بیش از ۵۰۰۰۰ نوع آنزیم ترشح می کند. یکی از وظایف کبد حیاتی این است که قند را به صورت گلیکوژن و آهن را به صورت فریتین ذخیره می کند و در زمان نیاز در اختیار بدن قرار می دهند . تمام زندگی روزمره انسان به کبد بستگی دارد همه غذاهایی که می خوریم از طریق معده وارد روده و جذب سیستم لنفاوی و در نهایت وارد سیستم گردش خون می شوند. این خون از طریق سه رگ ورودی وارد کبد می شود و کبد به بررسی مواد غذایی موجود در خون می پردازد به مواد غذایی مفید اجازه ورود به اندام ها را می دهد و موادی که مضر تشخیص داده می شوند در کبد باقی می مانند در واقع مانند یک صافی عمل می کند. زندگی بدون کبد امکان پذیر نیست و مرگ حتمی است. تجمع مواد فاسد و زاید در کبد باعث ایجاد کبد چرب در درجه های مختلف و فساد و گندیدگی کبد شده و تصفیه نشدن کبد باعث از کار افتادن آن می شود.

 

مواد غذایی مفید برای کبد:

انواع میوه ها – انواع سبزیجات (به خصوص کاهو-خیار-هویج) – روغن زیتون – انار و شاه توت –انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر ، تخم شربتی، تخم ریحان و … – جو و جودوسر – زرشک و آب زرشک – عسل- کشمش- دارچین- سماق- کدو حلوایی- مغز بادام- لیمو ترش – …

خوردن ۶ لیوان آب (بهترین زمان خوردن آب با فاصله نیم ساعت قبل از غذا و دو و تیم ساعت بعد از غذا است)

 

مواد غذایی مضر برای کبد:

چای زیاد- شیرینی های مصنوعی – سرخ کردنی ها – غذاهای چرب و پر حجم- فست فودها – نوشابه – آب یخ – شوری جات زیاد- ترشی جات زیاد – بادمجان زیاد- گوشت زیاد- تنقلات مصنوعی – مشروبات الکلی – غذاهای تند و ….

یبوست مزاج و عدم فعالیت های فیزیکی و کم تحرکی برای کبد بسیار مضر است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟