کبد حیاتی را پاس بداریم

کبد حیاتی

کبد و غذاهای مفید و مضر برای آن از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

ساختمان کبد حیاتی و موادغذایی مفید و مضر برای آن

کبد اندامی است که در سمت راست سینه زیر دنده ها قرار دارد و بزرگ ترین غده موجود در بدن انسان است. کبد در خانم ها کوچک تر از آقایان است . کبد بیش از ۵۰۰۰۰ نوع آنزیم ترشح می کند. یکی از وظایف کبد حیاتی این است که قند را به صورت گلیکوژن و آهن را به صورت فریتین ذخیره می کند و در زمان نیاز در اختیار بدن قرار می دهند . تمام زندگی روزمره انسان به کبد بستگی دارد همه غذاهایی که می خوریم از طریق معده وارد روده و جذب سیستم لنفاوی و در نهایت وارد سیستم گردش خون می شوند. این خون از طریق سه رگ ورودی وارد کبد می شود و کبد به بررسی مواد غذایی موجود در خون می پردازد به مواد غذایی مفید اجازه ورود به اندام ها را می دهد و موادی که مضر تشخیص داده می شوند در کبد باقی می مانند در واقع مانند یک صافی عمل می کند. زندگی بدون کبد امکان پذیر نیست و مرگ حتمی است. تجمع مواد فاسد و زاید در کبد باعث ایجاد کبد چرب در درجه های مختلف و فساد و گندیدگی کبد شده و تصفیه نشدن کبد باعث از کار افتادن آن می شود.

 

مواد غذایی مفید برای کبد:

انواع میوه ها – انواع سبزیجات (به خصوص کاهو-خیار-هویج) – روغن زیتون – انار و شاه توت –انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر ، تخم شربتی، تخم ریحان و … – جو و جودوسر – زرشک و آب زرشک – عسل- کشمش- دارچین- سماق- کدو حلوایی- مغز بادام- لیمو ترش – …

خوردن ۶ لیوان آب (بهترین زمان خوردن آب با فاصله نیم ساعت قبل از غذا و دو و تیم ساعت بعد از غذا است)

 

مواد غذایی مضر برای کبد:

چای زیاد- شیرینی های مصنوعی – سرخ کردنی ها – غذاهای چرب و پر حجم- فست فودها – نوشابه – آب یخ – شوری جات زیاد- ترشی جات زیاد – بادمجان زیاد- گوشت زیاد- تنقلات مصنوعی – مشروبات الکلی – غذاهای تند و ….

یبوست مزاج و عدم فعالیت های فیزیکی و کم تحرکی برای کبد بسیار مضر است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟