گرفتگی گوش در مسافرت هوایی

گرفتگی گوش

گرفتگی گوش از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هاییست برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

چرا گرفتگی گوش در هواپیما؟

بسیاری از افراد فشار وارد شده بر گوش خود را زمانی احساس می کنند که سوار هواپیما شده  و اختلاف فشار هوای بیرونی و داخلی گوش آن ها را اذیت می کند. در این حالت اصطلاحا می گوییم که گوشمان گرفته است.

ساختمان گوش از سه قسمت گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده است که توسط پرده ای به نام پرده صماخ ، گوش خارجی از دو قسمت دیگر مجزا می شود. هنگامی که فشار هوا در دو طرف پرده مساوی نباشد دچار گرفتگی گوش می شویم. این اتفاق در زمان نشستن یا بلند شدن هواپیما که تغییر فشار هوای بیرون و داخل گوش به سرعت رخ می دهد نیز ایجاد می شود.

نکات زیر می تواند این عارضه را کنترل کند:

۱-جویدن آدامس یا مکیدن آب نبات

علت پذیرایی ابتدای پرواز با آب نبات همین است که مانع گرفتگی گوش شوند. کودکان شیر خوار هم باید در هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما شیر بخورند و یا پستانک بمکند.

۲- خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن باعث می شود تا شیپور استاش گوش باز شود و فشار هوا در دو طرف پرده گوش برابر شود.

۳-استفاده از حوله گرم:

حوله مرطوب شده با آب گرم تا حدی فشار داخل گوش را تعدیل می کند.

۴-باد کردن گوش ها:

هدف از این  کار رهایی از فشار وارد شده بر گوش است. دهان خود را بسته نگه دارید سوراخ های بینی را با دست نگه دارید و به آرامی به داخل گوش های خود باد بیندازید این کار سبب حفظ تعادل فشار در گوش میانی می شود. دمیدن شدید باد در گوش به پرده گوش آسیب می زند پس این کار را به آرامی انجام دهید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟