کره لبنی و مارگارین و تفاوت های آن ها

کره

تفاوت کره لبنی و مارگارین در وب سایت تخصصی سلامت زندگی، “سالم زیستی”

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هایی است برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

همه چیز در مورد کره مارگارین و کره لبنی:

قرنها است انسان کشف کرده است ، با زدن سرشیر ماده اى محکم و خوشمزه به دست مى آید که وقتى نزدیک آتش شود زود آب مى شود و عطرى به غذا مى دهد. این ماده کره است .

کره غذایى ممتاز است که ارزش کالرى آن قابل توجه است . صدگرم کره ۷۵۰ کالرى حرارت تولید مى کند. جزو آن دسته از خوراکی هاست که برای انتخاب آن، باید مضرات و فواید آن را در دو کفه ترازو بگذارید و بسنجید تا تصمیم بگیرید که بالاخره خوردن این ماده لذیذ برای شما مفیداست یا مضر؟

 

کره مارگارین:

کره گیاهی از جامد کردن روغن‌های مایع به روش‌های خاص و افزودن طعم تولید می‌شود که در اصطلاح مارگارین نام دارد. مارگارین خواص ظاهری و فیزیکی مشابه با کره لبنی دارد ولی پایه اصلی آن شیر نیست. این محصول اغلب از انواع روغن های نباتی چون ذرت، آفتابگردان، سویا و کتان به همراه برخی افزودنی ها تهیه می شود. این کره فاقد ویتامین های موجود در پنیر بوده و از لحاظ املاحی چون آهن، روی و مس فقیر است. معمولا با افزودن ویتامین A و D آن را غنی می کنند.

خواص کره مارگارین:

این کره خواص تغذیه ای روغن های گیاهی را داراست ولی به دلیل فرآیندهای حرارتی تا حدود زیادی از ریزمغذی هایش کاسته می شود.

مضرات کره مارگارین:

مارگارین برعکس آنچه تصور می شود، کم کالری یا فاقد انرژی نیست. مارگارین معمولی مانند کره لبنی حاوی ۸۰ درصد چربی بوده و از نظر تولید میزان انرژی هیچ تفاوتی با کره ندارد. تنها تفاوت این دو محصول در نوع چربی گیاهی و حیوانی آنهاست. هر دو نوع چربی در هر گرم حاوی ۹ کالری انرژی هستند.
نکته مهم تر، اسیدهای چرب ترانس این محصول است. به دلیل آن که اسیدهای چرب غیراشباع روغن های گیاهی طی فرآیند های حرارتی و هیدروژنه به چربی های اشباع تبدیل و از فرم طبیعی خود خارج می شوند، بر میزان چربی اشباع ترانس محصول تولیدی افزوده شده و مصرف زیاد آن می تواند موجب افزایش کلسترول بد خون شود و برای بیماران قلبی ـ عروقی، کبدی و مبتلایان به تری گیلیسیرید و کلسترول بالا مضرباشد.
از طرفی مصرف طولانی مدت اسیدهای چرب ترانس می تواند با تضعیف سیستم ایمنی بدن، التهاب و واکنش های آلرژیک را در مصرف کننده ایجاد کند.

 

کره لبنی:

کره از شیر و فرآورده های پاستوریزه حاصل از آن، نظیر خامه حاصل می شود که حاوی بیشتر مواد مغذی شیر است.کره تازه به فراوانى دارای ویتامین D است.ویتامین D نقش مهمى در مبارزه با نرمى استخوان «راشیتیسم » به عهده دارد.

 

خواص کره لبنی:

کره تازه به فراوانى دو ویتامین اصلى دارد که یکى ویتامین A و دیگرى ویتامین D است . ویتامین A نقش بزرگى را در رشد بدن بازى مى کند و ویتامین D نقش مهمى در مبارزه با نرمى استخوان ((راشیتیسم )) به عهده دارد.
مقدار ویتامینهاى کره بستگى به طرز تغذیه دامها دارد، به عنوان مثال شیر ماده گاوهایى که با یونجه سبز و مخصوصا شبدر تغذیه شده اند دو برابر بیش از ماده گاوهاى دیگر است ، درصد گرم شیر این گاوها تا ۵ هزار واحد ویتامین وجود دارد، حال آنکه شیر حیواناتى که با علف خشک یا نواله تغذیه شده اند نصف این مقدار ویتامین دارد. به همین جهت است کره اى که در تابستان به دست مى آید بیش از کره زمستان ویتامین دارد.

مضرات کره لبنی:

کره حیوانی مقدار فراوانی انرژی به دلیل چربی موجود در آن تولید می‌کند که منجر به چاقی در انسان می‌شود. کره به دلیل دارا بودن چربی حیوانی منجر به افزایش چربی‌های نامطلوب خون  کلسترول، تری گلیسیرید، ال دی ال(LDL)  و دی ال دی ال(DLDL)می‌شود.

 

 کره لبنی طبیعی تر از کره گیاهی:

یون نیکلی که در زمان هیدروژنه یا جامد کردن، به کره مارگارین اضافه می شود. نیکل نوعی فلز سمی است که نقش کاتالیست یا تسریع کننده فعل و انفعالات شیمیایی را طی فرآیند هیدروژناسیون ایفا می کند.این یون اگر در انتهای فرآیند به طور کامل از محصول جدا نشود، مصرف آن در درازمدت می تواند باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به ناراحتی های ریوی، کلیوی و فشار خون شود.

در ضمن اگر محصول بیش از حد هیدروژنه و سفت شود، قابلیت هضم و جذب آن کاهش می یابد و مصرف کننده را دچار اختلالات گوارشی خواهد کرد. اما خوب است بدانید این موضوع در مورد کره لبنی صدق نمی کند.چون چربی شیر اشباع و از همان ابتدا به صورت جامد از شیر گرفته شده و نیازی به هیدروژنه شدن ندارد و طبیعی تر از کره گیاهی به دست می آید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟