ملاس نیشکر یا چغندر جایگزین شکر تصفیه شده

ملاس نیشکر یا چغندر

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بخوانید ” سایت می باشد.

(سالم بخوانید مجموعه ای از دانستنی هایی است برای افزایش سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامت مربوط است.)

ملاس نیشکر یا چغندر جایگزین شکر تصفیه شده

ملاس در واقع یک محصول فرعی از روند تولید قند و شکر است. این ماده ممکن است از نیشکر یا چغندرقند تهیه شود. مراحل کار این گونه است که ابتدا نیشکر یا چغندر کاملا خرد و له می شوند عصاره ای که در این مرحله استخراج می شود پس از جوشاندن به شکل کریستال های شکر در می آیند و پس از جداسازی این قند ها آن چیزی که بدست می آید ملاس نیشکر یا چغندر است.

این فرایند ممکن است چند بار تکرار شود و هر بار ملاسی با خصوصیات متفاوت بدست آید.مثلا ملاس شفاف از تبخیر اول بدست آمده که رنگش روشن تر و مزه اش شیرین تر است. ملاس تیره از جوش دوم بدست آمده که مقدار شکر درون آن کمتر است. اما نوع دیگری وجود دارد که به آن بلک استرپ (blackstrap) که رنگ بسیار تیره دارد و طعم آن تلخ است. این نوع ملاس مفیدترین ان است و دارای ویتامین های B6 و کلسیم ،پتاسیم، منیزیم،منگنز،مس،آهن و سلنیوم است.
.

میزان کالری :

کالری ملاس:۱ قاشق غذا خوری ۴۵ کالری

 نحوه جایگزینی ملاس نیشکر یا چغندر با شکر تصفیه شده در دستورات غذایی:

یک فنجان شکر دانه ریز= یک فنجان به اضافه یک سوم فنجان ملاس (هر فنجان تقریبا ۱۲۸ گرم است)
در هنگام استفاده از ملاس به جای شکر باید به اندازه یک چهارم فنجان از مایعات دستور (شیر-آب-آبمیوه و …) کم شود

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟