به دستگاه گوارش تان کمک کنید.

دستگاه گوارش

کمک به دستگاه گوارش از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

به دستگاه گوارش تان کمک کنید.

اکثر افراد گاه و بی گاه از مشکلات گوارشی رنج می برند. برای مثال یبوست در بین مشکلات گوارشی بسیار شایع است و می تواند سبب ورم ناحیه شکمی ، همورویید و درد شود. سوهاضمه یا بازگشت اسید معده نیز از دیگر مشکلات شایع است که موجب سوزش سر دل می شود .

یکی از راه های کمک به دستگاه گوارش خوردن غذاهایی است که فیبر زیادی دارند. یک رژیم غذایی نرمال به طور متوسط ۱۰ گرم فیبر را در روز به بدن ما می رساند و این مقدار بسیار کمتر از ۲۵ تا ۴۰ گرم فیبری است که بدن ما برای گوارش راحت و بدون مشکل به آن نیاز دارد.

بنابراین باید فیبر دریافتی از غذاها را بالا ببریم. فیبر یا الیاف در واقع بخشی از خوراکی های گیاهی (میوه ها ، سبزیجات و غلات ) است که دستگاه گوارش قادر به تجزیه آن نیست. این فیبر برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید است ضمن آنکه به تنظیم سطح قند خون کمک می کند.

دو نوع فیبر داریم:

 فیبر نا محلول:

این نوع فیبر در آب حل نمی شود و آب را به درون خود می کشد و حجم مدفوع را افزایش می دهد و متعاقبا حرکات روده بزرگ را در راستای دفع تنظیم می کند. این نوع فیبر در غلات و برخی سبزیجات وجود دارد.

 

فیبر محلول:

این فیبر در آب حل می شود و ماده ای ژلاتینی تشکیل می دهد که در طول روده ها حرکت می کند و به کاهش کلسترول و قند خون کمک می کند.

 

مواد غذایی شامل فیبرها:

میوه ها ، سبزیجات و غلات همگی دارای فیبر هستند که پرفیبر ترین آن ها مواد زیر می باشند:

بادام – سیب – آووکادو – لوبیای سیاه – بروکلی – چیا – عدس – جو پرک – کینوآ – دانه سویا

 

علاوه بر فیبر، آب نیز به کارکرد دستگاه گوارش بسیار کمک می کند . نوشیدن به اندازه آب همچنان کمک می کند تا آب جذب شده توسط فیبر ها جبران گردد. میزان مناسب آب را بین ۶ تا ۸ لیوان بنا به وضعیت بدنی افراد توصیه می کنند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟