آرد جو پرخاصیت از انواع آرد گلوتن دار

آرد جو پرخاصیت

آرد جو از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

آرد جو پرخاصیت از انواع آرد گلوتن دار


گلوتن 
نوعی پروتئین است که در گندم ، جو و چاودار وجود دارد و ماده چسب مانندی است که باعث کش آمدن و ترد شدن فرآورده نهایی می شود. بنابر این آردهایی که از انواع گندم  ، جو و هم خانواده های آن بدست می آید گلوتن دار می باشند. آرد جو پرخاصیت نیز از انواع این آرد است.

آرد جو

جو یکی از غلات از خانواده گندمیان است و نسبت به گندم مقاومت بیشتری نسبت به کم آبی دارد. جو به طور معمول به سه صورت در بازار عرضه می‏ شود.

۱- جو پوست نکنده که هنوز سبوس آن جدا نشده است.

۲- جو پوست کنده که پوست آن گرفته شده است.

۳- جو سفید که پوست و سبوس آن گرفته شده است و به نام “جو مرواریدی” معروف است.

آرد حاصل از آسیاب جو را آرد جو می نامند که دارای تمام خواص جو می باشد این آرد سرشار از فیبرهای غذایی بوده و از نظر املاح نیز نسبت به آرد گندم غنی تر است. نان حاصل از آرد جو نیز دارای مقدار قابل توجهی از ویتامین های گروه B ، آنتی اکسیدان ، فیبر ، پتاسیم ، کلسیم ، آهن ، پروتئین و … است که باعث جلوگیری از تولید چربی در خون ، تنظیم دستگاه گوارش و فشارخون و … می شود.

همچنین جو منبع عالی فیبر محلول و نامحلول می باشد. فیبرهای نامحلول از یبوست جلوگیری نموده و به تنظیم کار روده کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که بین ازدیاد فیبرهای نامحلول رژیم غذایی و کاهش موارد سرطان روده ارتباط مستقیم وجود دارد. نان جو به دلیل وجود فیبر خود مقدار زیادی از آب بدن را جذب می کند، بنابراین مایعات و آب فراوانی باید نوشیده شود. سبوس موجود در نان جو دو برابر گندم است و در هر ۱۰۰ گرم نان جو حدود چهار گرم فیبر وجود دارد.

اگر در تهیه نان ها ۲۰% آرد جو الک شده جایگزین آرد گندم شود ۲/۴ برابر فیبر غذایی و ۶/۷ برابر بتاگلوکان افزایش می یابد و در عوض میزان انرژی نان به ۸/۰ کیلو کالری انرژی نسبت به نان معمولی در هر وعده غذایی کاهش می یابد.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟