تبخال مزاحم مهمانتان است؟

تبخال مزاحم

تبخال از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بشوید ” سایت می باشد.

(سالم بشوید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید برای کمک به درمان و یا کنترل بیماری ها است.)

 

تبخال مزاحم و دانستنی های مربوط به آن

تبخال مزاحم یک بیماری ویروسی است که ویروسی به نام هرپس سیمپلکس را به عنوان عامل آن شناسایی کرده اند. در این بیماری محل درگیر به صورت تاول های ریز و التهاب نمایان می شود. معمولا بیشترین قسمت هایی از بدن که درگیر تبخال می شوند صورت خصوصا گوشه های لب ها ، چشم و مری ، آلت تناسلی ، قسمت های سفت دهان مثل لثه و کام دهان (مشکلی که روی بافت های نرم دهان به وجود می آید ممکن است آفت دهانی باشد ولی به طور حتم تبخال نیست) و حتی گاهی مغز و …

 علایم

معمولا ناحیه درگیر ملتهب و قرمز می شود و تاول های ریز و دردناک و پر از مایع ظاهر می شوند. قبل از ظهور تبخال معمولا ناحیه دردناک و مورمور می شود.

علل

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) علت ایجاد ویروس در بدن است. به طور معمول با سرایت به فردی که تبخال زده و استفاده مشترک از ظروف و وسایل ، مبتلا می شود هنگامی که ویروس به بدن وارد شود به صورت نهفته باقی می ماند و هر از چند گاهی شخص را مبتلا می کند. اگر شخصی به تبخال مبتلاست باید از تماس با نوزادان و کودکان ، افراد داری آلرژی های پوستی ، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و یا تحت مداوا مانند افراد مبتلا به سرطان و ایدز و … دوری کند.

درمان

تبخال معمولا خود به خود و پس از طی کردن دوره ۷ تا ۱۰ روزه برطرف می شود. ولی در صورت ابتلای مکرر به تبخال باید به پزشک مراجعه شود و داروی ضد ویروس دریافت شود. تبخالی که در نواحی چشم بخصوص روی قرنیه ایجاد می شود باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود زیرا احتمال کوری وجود دارد.  همچنین کودکان را در صورت بروز تبخال بلافاصله نزد پزشک ببرید.

برای پیشگیری از بروز تبخال باید از تماس لمسی شخصی که تبخال دارد و استفاده از ظروف و وسایل مشترک پرهیز کرد. همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب در تابستان بر روی صورت و لب ها می تواند به پیشگیری از ابتلا کمک کند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟