7 دلیل علمی فایده های ورزش برای مغز

7 دلیل علمی فایده های ورزش برای مغز

ورزش از نگاه وب سایت تخصصی سالم زیستی

این مطلب از مجموعه مطالب ” سالم بمانید ” سایت می باشد.

(سالم بمانید مجموعه ای از دانستنی هایی مفید در مورد سالم ماندن است.)

آشنایی با ۷ دلیل علمی فایده های ورزش برای مغز انسان

۱. ورزش باعث بهبود عملکردهای اجرایی می شود

توابع اجرایی نیازمند مهارت های تفکری سطح بالاتر خود هستند. این مهارت ها برای حل مسئله، برنامه ریزی، سازماندهی، و رفتار مهم است. این که چگونه شما به عنوان یک فرد عادی در جامعه عمل می کنید و چگونه از پس وظایف شغلی و اجتماعی خود بر می آیید بستگی به مهارت های تفکری شما دارد. تحقیقات نشان داده است که ورزش یک راه ساده برای افزایش عملکرد مغز در افراد سالم است.

 

۲. ورزش می تواند IQ را افزایش دهد

موضوع IQ هنوز هم به شدت در میان دانشمندان مورد بحث است. برخی بر این باورند که ژنتیک، عامل موثر بر ضریب هوشی است و برخی دیگر محیط فرد را بر ضریب هوشی دخیل می دانند. و اکنون ورزش را هم در افزایش ضریب هوشی دخیل می دانند. یکی از بزرگترین مطالعاتی که تا کنون سعی به اثبات تاثیر ورزش بر ضریب هوشی داشته است ، .این گونه بوده است که بیش از ۱ میلیون نفر از مردان سوئدی مورد مطالعه قرار گرفتند و محققان به این نتیجه رسیدند که یک ارتباط قانع کننده بین سلامت قلب و عروق و عملکرد در آزمون های هوش وجود دارد و به طبع آن افرادی که ورزش می کنند از سلامتی قلب و عروق برخوردارند.

 

۳. ورزش باعث افزایش تمرکز می شود

هر چند امروز تکنولوژی به کمک مان آمده است و صدای آلارم گوشی های همراه می تواند تمام کارهایمان را به ما یادآوری کند اما تمرکز توانایی بسیار مفیدی است که در این دنیای شلوغ می تواند در صحیح انجام دادن کارها و تفکر در مورد کارهایمان به کمک ما آید. اولین تحقیقات در این زمینه در سال ۲۰۰۴ نشان داد که افرادی که دارای فیزیک مناسبی بودند و چند ماه با ورزش های هوازی تمرین کرده بودند نسبت به افرادی که ورزش نکرده بودند ، توانایی قابل توجهی در مورد تمرکز روی مسایل مختلف داشتند.

 

۴. ورزش اراده را بیشتر می کند

اراده یکی دیگر از مهارت های زندگی است که به عملکرد اجرایی مغز مرتبط است. یک متا آنالیز در سال ۲۰۱۳ در مجله انگلیسی پزشکی ورزشی منتشر شده که در گروه های مختلفی از مردم شامل کودکان، نوجوانان، و بزرگسالان تا سن ۳۵ سال انجام شد و نتایج نشان داد که ورزش حتی به صورت کوتاه مدت تاثیرات قابل توجهی در مهارت های مربوط به اراده فردی دارد.

 

۵. حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند

حافظه کوتاه مدت که گاهی به آن حافظه کاری نیز گفته می شود در واقع بخشی از حافظه است که اطلاعات وارد شده را پردازش و انها را درک و تفسیر می کند. تحقیقات نشان می دهد که شدت تمرینات ورزشی و مدت آنها بر کارایی حافظه کوتاه مدت (کاری) تاثیر گذار است. در سال ۲۰۱۴ تحقیقی صورت گرفت که در آن افرادی که ۳۰ دقیقه تمرین ورزشی کرده بودند توانایی حافظه کاری آنها در درک و تحلیل بیشتر شده بود.

 

۶. ورزش باعث می شود سریع تر فکر کنیم

همه دوست دارند که بتوانند زودتر راه حل مسایل خود را پیدا کنند . ماده سفیدی (سیستم عصبی مرکزی از دو ماده سفید و خاکستری تشکیل شده است) در داخل و اطراف مغز وجود دارد که مسئول انتقال اطلاعات در داخل و اطراف مغز شما است. داشتن ماده سفید بیشتر در مغز بدان معنی است که انتقال درست اطلاعات در داخل و اطراف مغز درست تر و کارامد تر صورت می گیرد.یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد افراد با سابقه در ورزش های هوازی ماده سفید بهتری نسبت به افراد هم سن کم تحرک خود دارند.

 

۷. ورزش مغز را بزرگ می کند

این جمله که مغز با ورزش بزرگ می شود ممکن است عجیب به نظر برسد. اما مطالعات نشان داده اند که بزرگسالان سالمی که ۶ ماه تمرینات ورزشی هوازی انجام داده اند نسبت به همسالانی که بی تحرک بوده اند ، هم شاهد افزایش حجم مغز بوده اند و هم ماده سفید و خاکستری سیستم عصبی مرکزی آنها بیشتر شده است.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال

خوراکی , پیشنهاد غذایی , سبک زندگی سالم

 وب سایت تخصصی سالم زیستی اولین مرجع عادت های سالم زندگی است که تنها به سلامتی شما می اندیشد. مطالب این سایت در پنج دسته اصلی تنظیم شده است که عبارتند از “سالم بخورید” شامل دستور انواع آبمیوه ها ،اسموتی ها ، سوپ ها و سالاد های سالم ، “سالم بشوید” مجموعه ای از توصیه ها برای کنترل و یا درمان انواع بیماری ها ، ” سالم بمانید” مجموعه ای از مطالب برای حفظ سلامتی و پیشگیری از عواملی که سلامتی را تهدید می کنند ، “سالم بخوانید” مجموعه مطالب خواندنی برای بالا بردن سطح آگاهی در مورد هر آنچه به سلامتی مربوط است و “سالم بخرید” مجموعه راهنمایی هایی برای خرید مواد غذایی و محصولا سالم. علاوه بر این یکسری مطالب جانبی تحت عنوان “پیشنهاد سالم ” ، “ضد پیشنهاد” و ” کوتاه از خانه داری” تهیه شده که در قسمت پیشنهاد سالم یکسری دستورات سالم و ساده برای انواع پیش غذاها ، تنقلات و دسر های سالم آورده که شده که می توانند جایگزین انواع ناسالم آن ها شود. در قسمت ضد پیشنهاد شما از هر چیزی که سلامتی تان را به خطر می  اندازد می خوانید و در کوتاه از خانه داری با نکات کاربردی برای خانه داری راحت تر و سالم تر آشنا می شوید.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟